Drogi do Niepodległości naszych rodzin
„Droga do Niepodległości pisana biografiami naszych rodzin” to historia 10 mieszkańców Dolnego Śląska, ich rodzin, która wplata się w historię odzyskiwania niepodległości przez Polskę i budowania polskości na ziemiach Dolnego Śląska, a także stawania się przez nich Dolnoślązakami.
Fundacja św. Jadwigi pozyskała dofinansowanie na realizację projektu, którego celem jest zachowanie wspomnień seniorów o nich, ich rodzinach i o rodzinnych bohaterach, którzy walczyli na różnych polach: angażując się w walkę zbrojną, intelektualną, realizując projekty pozwalające zachować dzieła sztuki, kultury dla potomnych, działający na polu zachowania tradycji i regionalnej, angażując się w działania społeczne.
W projekcie weźmie udział 10 uczestników wieku 60 +, którzy podzielą się wspomnieniami, opowieściami o udziale członków swoich rodzin w wydarzeniach prowadzących do odzyskania przez Polskę niepodległości. W pierwszej części projektu odbędą się dwa warsztaty biograficzno-historyczne w Pałacu w Morawie, podczas których będzie przygotowywany materiał filmowy związany z osobistymi, rodzinnymi historiami. Warsztaty dla Seniorów odbędą się 19-20 oraz 26-27 października w Pałacu w Morawie. Organizatorzy zapewniają nocleg i wyżywienie. W drugiej części projektu zaplanowane są lekcje historyczne dla młodzieży, spotkanie ze świadkami czasu i wspólne oglądanie nagranego materiału filmowego.
„Droga do Niepodległości pisana biografiami naszych rodzin” to projekt skierowany do mieszkańców Aglomeracji Wałbrzyskiej, powiatu wałbrzyskiego i świdnickiego, realizowany w partnerstwie z Dziennym Domem Pobytu Senior Wigor w Strzegomiu oraz Zespołem Szkół w Strzegomiu realizowany w ramach programu Koalicje dla Niepodległej.
– Naszym celem jest przede wszystkim umieszczenie w świadomości mieszkańców Dolnego Śląska, że każdy z nas Dolnoślązaków poprzez swoją różnorodną historię rodzinną mógł mieć wpływ na budzenie się polskości, a przez to zachowywanie czy odzyskiwanie niepodległości przez Polskę – mówią organizatorzy projektu.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. (opr.)