Droga do wolności w opowieściach seniorów

 Ja wyglądała droga Polaków do wolności? Żywą lekcję historii, opowiedzianą przez pensjonariuszy DPS „Marconi” w Świdnicy mogli  wysłuchać uczniowie Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Lutomi Dolnej.

To już szóste spotkanie uczniów z seniorami. Historia opowiedziana przez seniorów uświadomiła nam,  że nasz kraj nie zawsze był wolny i niepodległy – mówili uczniowie. 11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski. Z tej okazji uczniowie SP w Lutomi Dolnej, wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Grodziszczu i  Szkoły Podstawowej 315 w Świdnicy przedstawili podopiecznym DPS montaż słowno-muzyczny

„Dzień Niepodległości”, pod kierunkiem pedagoga szkolnego Violetty Jędrasiewicz i bibliotekarza Grażyna Górniak. Swój wkład w spotkanie z seniorami włożyły również Ewa Tyszkiewicz i Irena Maj.  Jednym z zaproszonych gości był dyrektor Szkoły Podstawowej w Grodziszczu –  Zbigniew Janus, który po przywitaniu mieszkańców DPS, zwrócił się z prośbą o pomoc w odnalezieniu zapomnianych mogił żołnierzy w naszej okolicy. Zadeklarował pomoc wolontariuszy przy porządkowaniu tych mogił.

Uczniowie zaprezentowali nie tylko pieśni, ale również recytowali wiersze i przedstawili losy Polski w drodze do niepodległości. Seniorzy bardzo chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania. Galowy strój, czerwone aksamitki i własnoręcznie wykonane biało-czerwone serduszka dodatkowo nadały imprezie patriotycznego charakteru.  Opowieści byłych partyzantów AK były żywą lekcją historii dla uczniów. Uczniowie z uwagą słuchali  relacji  wojennych. Chcą się jeszcze zapoznać ze wspomnieniami  pana Janka, który jako piętnastoletni chłopak walczył w Armii Krajowej. Wymiana doświadczeń  międzypokoleniowych uwrażliwia uczniów na potrzeby ludzi starszych, m.in. potrzebę  mówienia i słuchania . Żyjemy w czasach, kiedy mamy coraz mniej okazji do kontaktów z ludźmi starszymi. Zanikają rodziny wielopokoleniowe. Seniorzy nadal  są  „skarbnicą wiedzy i mądrości, dlatego warto organizować spotkania młodych i starszych, aby przełamywać stereotypy, konfrontować różne spojrzenia, wymieniać się wiedzą i umiejętnościami, przekazywać pasje –  podkreślają Violetta Jędrasiewicz, Grażyna Górniak koordynatorki spotkania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *