Dotarli do celu

fot. (użyczone/Jasna Góra)

Dotarli do celu Na Jasną Górę dotarła Piesza Pielgrzymka Diec. Świdnickiej. Pielgrzymi pod Szczyt jasnogórski wkroczyli w piątek, 9 sierpnia.

Pielgrzymkę prowadziło dwóch przewodników: ks. Romuald Brudnowski, przewodnik honorowy, który 15 lat szedł na czele świdnickich pątników, oraz ks. Krzysztof Iwaniszyn, po raz pierwszy jako przewodnik główny. – Jestem po raz pierwszy jako główny przewodnik, ale mam doświadczenie kilkunastu lat pielgrzymowania z tą diecezją, a od trzech lat byłem zastępca przewodnika – opowiada ks. Krzysztof IwaniszynOrganizacja pielgrzymki jest trudna, ale to Boże dzieło, dlatego Pan Bóg daje ludzi, daje możliwości, pomaga w różny sposób. Oczywiście wymaga dużego zaangażowania, zwłaszcza logistycznego, żeby to wszystko było poukładane, ale jest wielka pomoc księży i służb porządkowych. Intencji było dużo, że nie sposób togo wymienić, ale to co najważniejsze, to, co często podkreślałem, to prosiliśmy o dary Ducha Świętego po to, żeby na co dzień wypełniać Bożą wolę. Jak będziemy żyli Bożą wolą, to wszystko będzie jak trzeba – zaznaczył ks. Iwaniszyn.

Pod hasłem „W mocy Ducha Świętego” pielgrzymowało 600 osób podzielonych na 6 grup. Najmłodszy uczestnik miał 10 miesięcy, najstarszy 88 lata. Pielgrzymi pokonali 250 km w ciągu 10 dni. W drogę do Maryi Jasnogórskiej wybrało się 15 księży, 5 kleryków, 2 diakonów oraz 15 sióstr zakonnych. Do liczby pielgrzymów odniósł się ks. Romuald Brudnowski, honorowy przewodnik. – To jest o połowę mniej niż np. w roku 2007. Ale dzisiaj, na prośbę księdza biskupa, jak co roku, dojechało mnóstwo pielgrzymów z parafii, także jest nas w tej chwili ok. 2 tys.- powiedział.  – Szliśmy podczas tej pielgrzymki w atmosferze przywoływania Ducha Świętego, w osnowie Ducha Świętego. Może zacytuję słowa z Nazaretu, kiedy Maryja usłyszała, że ‘Duch Święty zstąpi na ciebie i moc Najwyższego cię osłoni’, to właśnie tak pielgrzymowaliśmy, to się czuło – podkreślał ks. Romuald Brudnowski . Jak zaznaczył atmosfera w pielgrzymce była bardzo głęboka, pobożna, radosna. – Pomimo, że jest nas mniej, to jest bardzo dużo dzieci, i to nawet takich całkiem małych, prawie że niemowląt, więc jeśli ci mali ludzie już nasiąkają pielgrzymkowym duchem, to jest nadzieja, i z tego się cieszymy– zakończył.  Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 9.00 przewodniczył bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej. Słowa powitania skierował o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry. – Jest takie łacińskie powiedzenie ‘Finis coronat opus’, czyli ‘koniec wieńczy dzieło’. Kończy się ta 16-ta pielgrzymka naszej diecezji, ale nie kończy się nasza życiowa pielgrzymka, nie kończy się jeszcze nasze życie, to nasze wędrowanie ma Pan Bóg w swoich planach – powiedział rozpoczynając Eucharystię bp Ignacy Dec – Na zakończenie pielgrzymki, jak co roku to bywa, stajemy tutaj przed obliczem Jasnogórskiej Matki, by przeżyć Eucharystię końcową, by w tym ostatnim akordzie pielgrzymki stanąć przed Panam Bogiem z tym wszystkim, co nieśliśmy przez 9 czy 10 dni z dolnośląskiej ziemi na Jasną Górę – dodał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *