Domowy chleb męża na świąteczne śniadanie

Jest pachnący, ma chrupiącą skórkę, brązowy kolor i jest nadziany pestkami dyni oraz ziarnami słonecznika, a z wierzchu posypany sezamem i siemieniem lnianym. Mowa o domowym chlebie pszenno-żytnim na naturalnym zakwasie, który pewnego poranka przygotował mi na śniadanie mój mąż.

chleb 2

Naturalnie na śniadanie

Postanowiłam się z Wami podzielić tym przepisem, ponieważ taki chleb idealnie nadaje się na świąteczny stół. Naturalny, bez drożdży, bez chemii, bez polepszaczy – samo zdrowie, które warto zaserwować dla gości, a także podarować w prezencie. Jedyną trudnością w pieczeniu tego chleba jest wyhodowanie własnego zakwasu. To czynność prosta, ale czasochłonna. Jednak jeśli nabierzecie wprawy w przygotowywaniu zakwasu, polubicie piec własny chleb. Do tego przepisu nie potrzebujecie żadnych specjalnych maszyn, bo wiejski bochen piecze się w zwykłym piekarniku. A więc do dzieła!

Jakie potrzebujemy składniki?

Na dwa duże bochny chleba potrzebujemy jedną stołową łyżkę naturalnego zakwasu żytniego (przepis podaję w ramce), 300 g mąki żytniej, 200 g mąki pszennej, 300 ml przegotowanej wody, łyżkę soli oraz ziarna dyni i słonecznika do środka, a do posypania sezam i siemię lniane.

Jak zrobić domowy chleb?

Najpierw przygotowujemy zaczyn. Do przygotowanego zakwasu dodajemy ok. 100-150g mąki żytniej. Przekładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odkładamy na ok. 12 godzin w ciepłe miejsce. Po tym czasie do miski dodajemy wszystkie pozostałe składniki, prócz sezamu i siemienia, a następnie mieszamy. Potem miskę także przykrywamy ściereczką i odstawiamy ją na ok. 6 godzin w ciepłe miejsce, by ciasto wyrosło. W tym czasie powinno ono podwoić swoją objętość.

Następnie gotowe już ciasto przekładamy do foremek i posypujemy ziarnami sezamu i siemienia lnianego. Foremki wstawiamy do piekarnika i nastawiamy temperaturę na 220 stopni z rotacją powietrza. Chleb pieczemy 60 minut. Po tym czasie z foremek wyjmujemy chleb i studzimy na pergaminie. I voila!

Jak przygotować własny zakwas żytni?

Czynność jest bardzo prosta, ale czasochłonna, bo zajmuje 4 dni. Do wykonania zakwasu potrzebujemy ok. 200 g mąki żytniej i ok. 200 ml przegotowanej wody i słoik z zamknięciem.

Wykonanie:

Dzień pierwszy:

Do słoika przesypujemy 50 g mąki i dodajemy 50 ml wody. Mieszamy w słoiku do uzyskania jednolitej konsystencji, jeśli mąka jest zbyt sucha to dolewamy jeszcze trochę wody. Bez przykrycia odstawiamy w ciepłe miejsce na 24 godziny.

Dzień drugi:

Po 24 godzinach dokarmiany zakwas i dodajemy 50 g mąki i 50 ml letniej wody lub trochę więcej w zależności od potrzeby. Mieszamy i odstawiamy bez przykrycia w ciepłe miejsce na 24 godziny.

Dzień trzeci:

Znowu dodajemy 50 g mąki i trochę mniej, ok. 30 ml wody. Mieszamy i odstawiamy bez przykrycia w ciepłe miejsce na 12 godzin, po czym dosypujemy trochę mąki, by zagęścić konsystencję.

Dzień czwarty:

Teraz dodajemy 50 g samej mąki, bez wody. Dokładnie mieszamy i odstawiamy bez przykrycia w ciepłe miejsce na 12 godzin, po czym zakręcamy słoik i odstawiamy w ciepłe miejsce także na 12 godzin.

Po tym czasie zakwas jest gotowy. Masa powinna mieć widoczne bąbelki i winny zapach.

tekst i foto Beata Figurna-Garbiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *