Dni Fotografii rozpoczęte (FOTO)

Trzydniowe święto fotografii właśnie się rozpoczęło. Wystawy, konkursy, wykłady i wspaniali goście, a na finał – spotkanie z wybitną aktorką Grażyną Szapołowską. Tak będą wyglądały tegoroczne XXVIII Dni Fotografii.

 

Trzydniowe święto fotografii właśnie się rozpoczęło. Wystawy, konkursy, wykłady i wspaniali goście, a na finał – spotkanie z wybitną aktorką Grażyną Szapołowską. Tak będą wyglądały tegoroczne XXVIII Dni Fotografii.

Blisko dwieście prac nadesłano na tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Zestaw 2015”.

Otwarcie wystawy pokonkursowej  oraz wręczenie nagród odbyło się  dzisiaj, 25 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy. Konkurs jak zawsze był przeprowadzany w dwóch działach – fotografii reportażowej i fotografii poszukującej. 

W tym roku, po trzyletniej przerwie, organizacją fotograficznego święta zajął się przede wszystkim Andrzej Protasiuk, znany artysta fotograf, komisarz wielu wystaw fotograficznych, a obecnie radny Rady Miejskiej w Świdnicy. Wspólnie z poseł na Sejm RP Teresą Świło, zastępcą prezydenta Świdnicy Szymonem Chojnowskim, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Adrianą Miarą, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury Anną Rudnicką oraz artystą fotografem Piotrem Tomczykiem, otworzył on tegoroczne święto fotografii.

 – Bardzo serdecznie witam po kilkuletniej przerwie. Mam nadzieję, że ten program, który w tym roku przedstawiamy, będzie spełniał Państwa oczekiwania. To, że wróciliśmy do konkursu „Zestaw”, jest sprawą oczywistą. Jest to już jego 21. edycja. Przez lata cieszył się on wielkim zainteresowaniem, a na początku był to fenomen. Do takiej małej Świdnicy prace przysyłali autorzy z całego świata. Bardzo się cieszę, że mimo przerwy, tyle osób znów wzięło udział w konkursie. Gratuluję wszystkim, którzy nadesłali swoje prace i oczywiście tym nagrodzonym – mówił Andrzej Protasiuk, artysta fotograf, komisarz konkursu.

Nagrodę główną w dziale fotografii reportażowej jury w składzie: przewodniczący jury Piotr Tomczyk, artyści fotografowie – Andrzej Protasiuk, Maciej Hnatiuk, i artyści plastycy –  Kamila Karst, Robert Kukla, przyznało artyście z Bielska-Bałej Piotrowi Borowiczowi, za zestaw „Kraków 30 lat temu”. Do zwycięzcy trafi nagroda 1500 zł. W tym dziale nagrodę drugą w wysokości 1000 zł zdobył Tomasz Juszkiewicz z Koszalina za zestaw „Wilgotne Kalosze”, a wyróżnienie w kwocie 500 zł otrzymali Jolanta i Franciszek Kluczyńscy z Łodzi za zestaw „Dziewięć Bram Łodzi”.

W dziale fotografii poszukującej pierwsza nagroda – 1500 zł – trafiła do Izabelli Retkowskiej z Torunia za zestaw „Obrazy Autonomiczne”, druga – 1000 złotych przypadła Urszuli Sobieszek-Caban z Piastowa za zestaw „Był Sobie Warkoczyk”, a wyróżnienie w wysokości 500 zł  trafi do Natalii Borowicz z Bielska-Białej za zestaw „Strojni Olej”.

Do wystawy pokonkursowej, spośród 190 nadesłanych zestawów, zakwalifikowano 41. W Świdnicy zobaczyliśmy następujące zestawy:

W dziale fotografii reportażowej swoje prace pokazali:
Piotr Borowicz
– Bielsko Biała – „Kraków 30 lat temu”
Bartłomiej Busz – Ostrzeszów – „Wojna na Ukrainie”, „Katorżnik”
Waldemar Dąbrowski – Cierpice – „Dzieci Starego Tomma”
Anna Jakubowska – Gdańsk – „Cmentarze Nowego Jorku”, Chodząc po wodzie”
Tomasz Juszkiewicz – Koszalin –„Wilgotne kalosze”
Wojciech Kobylański – Tarnów – „Wytrwamy”
Jolanta i Franciszek Kulczyńscy – Łódź – „Dziewięć bram Łodzi”
Monika Michałek – Gdynia – „W krainie bieszczadzkich Węglarzy”
Eugeniusz Nurzyński – Gdańsk – „Przystanek”
Tomasz Okoniewski – Korczyna – „Dzieci słońca…”, „Dzień z życia Zbyszka…”
Kamila Serwicka – Pawłów – „Obecność”
Natalia Wieczorek – Poznań – „Reportaż”,
Mariusz Wiszczuk – Świdnica – „Tężnia”, „Maszyny I”

W dziale fotografii poszukującej zakwalifikowano prace następujących osób:
Natalia Borowicz
– Bielsko Biała” – „Strojni olej”, „Bicykl”
Piotr Bernacki – Tarnów – „W poszukiwaniu czwartego wymiaru – Buty zapomniane”, „W poszukiwaniu czwartego wymiaru – Erozja”
Karina Będkowska – Londyn – „Pokój Dziadka”
Monika Brzegowska – Włosań – „(DE)MATERIALIZACJA”, „After use”
Antonina Bukowska – Bochnia – „Puste wrażenie”
Wojciech Domagała – Kielce – „Tarnobrzeg”
Adam Falkowski – Bielsk Podlaski – „Ostatni właściciel”
Anna Jakubowska – Gdańsk – „Pola malowane”, „Studnia”
Bartosz Madej – Szczecin – „Flowers”
Piotr Nizioł –Dębica – „Droga w Światy Nadzmysłowe”
Eugeniusz Nurzyński – Gdańsk – „Heliodigital”, „Ulica Paula Klee”
Izabela Retkowska – Toruń – „Obrazy autonomiczne”, „Powidoki”
Urszula SobieszekCaban – Piastów – „Był sobie warkoczyk”
Krzysztof Strzoda – Katowice – „Modeling (tryptich)”
Jacek Szczerbaniewicz – Jelenia Góra – „Uproszczenia”
Marta Wapiennik –Kraków – „Iluzja rzeczywistości”
Mariusz Wiszczuk – Świdnica – „Samotność”
Artur Zdral – Wrocław – „Suma wszystkich strachów”

 

Dzisiaj odbył się także wernisaż Richarda Tabaki „„The Indigenous Land”. Autor urodził się w Łodzi, ale na stałe wyemigrował do Australii. Jak czytamy w materiałach prasowych, „The Indigenous Land” przywołuje iluzoryczny świat z zatartą granicą między czymś rzeczywistym a fragmentami czyjejś kreatywnej wyobraźni, dokumentu i fikcji. Ta seria koncentruje się na istocie ziemi w sposób podobny, jak do jej istoty podchodzą rdzenni mieszkańcy Australii. Zamiast Richarda Tabaki na wernisażu pojawił się Jerzy Koba, właściciel galerii „Profesjonalni Oprawcy”, który powiedział kilka słów.   – To trudne zadanie mówić w imieniu autora. Mnie przypadł obowiązek wydrukowania tych prac i ich oprawienia – była to dla mnie niezwykła przygoda. Ryszarda poznałem dawno temu, w latach 70. Australia jest dla mnie ziemią nieznaną, myślę, że tak jak dla większości z Państwa, ale dzięki tym pracom poznałem jej część, poznałem sztukę Aborygenów i muzykę, która leciała podczas wernisażu – mówił. 

Pierwszy dzień z fotografią zakończył wieczorny wykład wykładowcy Akademii Fotografii Macieja Stępińskiego na temat fotografii współczesnej, a dokładnie „Fotografia współczesna – od Becherów do lomografii, czyli konsekwencja w tworzeniu serii fotograficznych”.

 

Program na kolejne dni:

SOBOTA, 26 września

godz. 10.00 – XXIV Fotomaraton Świdnicki – start, klub Bolko, pl. Grunwaldzki 11, Świdnica

godz. 16.00 – wernisaż wystawy „Fotografia Według Aktorów”, Galeria Fotografii, Rynek 44, Świdnica

godz. 17.00 – wernisaż wystawy Sergiusza Sachno „Aktorzy” oraz spotkanie z autorem, teatr, Rynek 44, Świdnica

godz. 19.00 – Fotoprezentacje, wieża ratuszowa, ul. Wewnętrzna 2, Świdnica

NIEDZIELA, 27 września

godz. 12.00- prezentacja najlepszych diaporam „XXXV Pomorskich Spotkań Z Diaporamą”, teatr, Rynek 44, Świdnica

godz. 12.00 – Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród oraz wystawa prac Fotomaratonu Świdnickiego, teatrze, Rynek 44, Świdnica

godz. 17.30 – spotkanie autorskie z Grażyną Szapołowską, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury (brak wolnych wejściówek)

 

tekst i foto: Beata Figurna-Garbiec

 

{fcomment}

{gallery}galerie/150925dni{/gallery}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *