Dlaczego nie leje się krew?

krewZ ich powodu przelało się wiele litrów krwi. Aktualnie nie dzieje się nic. Dlaczego w Świdnicy nie odbywają się już akcje poboru życiodajnego płynu?

Z ich powodu przelało się wiele litrów krwi. Aktualnie nie dzieje się nic. Dlaczego w Świdnicy nie odbywają się już akcje poboru życiodajnego płynu?

krew

Klub Honorowych Dawców Krwi „Kropla życia” w Świdnicy, od dawna nie zorganizował żadnej zbiórki. Nie odbył się nawet coroczny walentynkowy pobór w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej. Ta i inne akcje HDK były szeroko promowane i przynosiły spore rezultaty. Zawsze co najmniej kilkanaście litrów krwi. Niestety, od dłuższego czasu nic się w tym temacie nie dzieje. Ostatnia zbiórka w mieście odbyła się jeszcze przed wakacjami 2014 roku. Od co najmniej kilku miesięcy nie działa też strona internetowa klubu. Czy działalność „Kropli życia” została zawieszona czy doszło do jej likwidacji?

Prezes HDK Rafał Klemczak zapewniał, że przerwa potrwa mniej więcej do września ubiegłego roku, bo jak tłumaczył – największą popularnością cieszą się akcje organizowane w szkołach średnich. Z uwagi na przerwę, pauzę miał mieć i klub. Niestety przez kolejne miesiące żadna zbiórka nie odbyła się – ani w szkołach, ani jak to bywało – w wieży ratuszowej, czy choćby właśnie z okazji Walentynek – w siedzibie straży pożarnej.

Od wakacji roku ubiegłego nie jestem prezesem HDK w Świdnicy.
Zrezygnowałem z tego stanowiska
– komentuje krótko Rafał Klemczak.

Wspierający go w działalności ks. Paweł Pleśnierowicz, wciąż działa na rzecz poboru krwi, ale już nie w Świdnicy, gdyż został przeniesiony do parafii p.w. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.

To bardzo przykre, bo akcje cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców Świdnicy. Liczymy na to, że znajdzie się osoba chcąca przejąć obowiązki pana Rafała, i która równie mocno zaangażuje się w sprawy krwiodawstwa. Do czego mocno zachęcamy – komentuje Teresa Kamińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Mimo wszystko, sytuacja z ilością krwi jest w naszym regionie aktualnie stabilna.

Mamy zabezpieczone zapasy na najbliższy czas, aczkolwiek zawsze mocno zachęcamy do dzielenia się krwią osób z ujemną grupą, bo takiej jest najmniej – tylko 15 na 100 osób posiada minus w grupie – mówi specjalista ds. promocji krwiodawstwa.

Zapraszamy także do dzielenia się życiodajnym płynem w każdy czwartek w przychodni Medyk przy ul. Gdyńskiej 25a, I piętro w godzinach od 8.30 do 13.00 oraz codziennie do wałbrzyskiego RCKiK przy ul. Bolesława Chrobrego 31.

Odbywają się też akcje poboru krwi wyjazdowe, których terminy i miejsca można znaleźć na stronie internetowej www.rckik.walbrzych.pl.

Napisz do autora: marlenamech@swidnickie.pl

foto: Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *