Derbowe męki i trzy punkty dla Dabro-bau Polonii (FOTO)

Piłkarski banał, że derby rządzą się swoimi prawami znów znalazł potwierdzenie. W sobotę naprzeciw siebie stanęły jedenastki Dabro-Bau Polonii-Stali Świdnica i Zjednoczonych Żarów. Murowanym faworytem do wygrania byli gospodarze. I tak też było, ale trzeba przyznać, że kibice świdnickiej drużyny zostali wystawieni na dużą próbę nerwów. Beniaminek z Żarowa prowadził aż do 70 minuty!

Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica – Zjednoczeni Żarów 3:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Wojnowski 9′, 1:1 Szczygieł 71′, 2:1 Białasik 72′, 3:1 Białasik 74′

Dabro-Bau Polonia-Stal: B. Kot – Kozaczenko, Sowa, Białas (75′ Jagieła), Ł. Kot, Białasik, Filipczak, Szuba (46′ Szczygieł), Traczykowski (73′ Brzeziński), Baumgarten (81′ Do carmo Jhon lee), Myrta (83′ Roman)

Zjednoczeni: M. Hruszowiec – Szewczyk, Szuba, Uszczyk (62′ Chłopek), Baziak, Wojnowski (58′ Klimaszewski), Gawryszewski, Łagiewka (85′ Borowiec), Khvostenko, Czoch, Sajdak (75′ K. Hruszowiec)

Karkonosze Jelenia Góra – AKS Strzegom 1:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Poszelężny 12′, 1:1 Emeka 77′

AKS: Słowik – Durajczyk, Emeka, Krupnik, Zieliński, Sadowski (72′ Serweciński), Morawski, Domaradzki, Szewczenko (69′ Lima), Migalski, Chrapek

Polonia-Stal przystąpiła do meczu na fali trzech kolejnych ligowych zwycięstw, które wywindowały świdniczan na szóste miejsce w tabeli. Tymczasem o postawie Zjednoczonych Żarów trudno napisać cokolwiek pozytywnego. Ostatnie miejsce w tabeli, zaledwie jeden zdobyty punkt i aż 39 bramek straconych w ośmiu meczach. Z perspektywy zespołu trenera Adama Łagiewki trudno było o jakikolwiek optymizm przed konfrontacją z Polonią-Stalą…

A jednak… W dziewiątej minucie po kontrze Radosław Wojnowski dał Zjednoczonym prowadzenie i zapachniało sensacją. Świdniczanie przeważali, ale grali bez polotu, a defensywnie usposobieni rywale kradli czas i wraz z upływającymi minutami łapali coraz większą pewność.

Po zmianie stron obraz gry o tyle uległ zmianie, że goście jeszcze częściej spoglądali na zegar i szukali okazji do opóźniania gry. Po stronie świdniczan narastała frustracja. Pośpiech nie zawsze jest dobrym doradcą, ale w końcu bramka Marcina Hruszowca została odczarowana. W 71. minucie do siatki trafił wprowadzony w drugiej części Kamil Szczygieł. Nim goście zdołali się otrząsnąć, świdniczanie błyskawicznie zadali dwa kolejne ciosy i już w 75. minucie z 0:1 zrobiło się 3:1!

Ostatecznie piłkarze Dabro-Bau Polonii-Stali zgodnie z planem dopisali do swojego dorobku trzy punkty. Dobrze, że słabszy występ przydarzył się w starciu z niezbyt wymagającym rywalem. Za tydzień w Prusicach poprzeczka będzie zawieszona zdecydowanie wyżej.

Zjednoczeni zasłużyli na uznanie za ambicję, ale to wciąż za mało na punktowanie w IV lidze.

W grupie zachodniej AKS Strzegom udał się na wyjazdowy pojedynek do dobrze ostatnio spisujących się Karkonoszy Jelenia Góra. Remis 1:1 to szczęśliwy wynik dla strzegomian. Z punktu trzeba się cieszyć, ale strata do lidera niebezpiecznie rośnie i wynosi już sześć punktów!

(kkk)

IV liga, grupa wschodnia

9 kolejka (6-7.10): Dabro-Bau Polonia Świdnica Zjednoczeni Żarów 3:1 (0:1), Piast Żmigród (Wrocław) – MKP Wołów 1:3, Piast Nowa Ruda – Śląsk II Wrocław 0:4 (0:2), Sokół Marcinkowice – Nysa Kłodzko 5:2 (4:2), Sokół Wielka Lipa – Bielawianka 5:2, Polonia Trzebnica – GKS Mirków/Długołęka 4:2, Orzeł Ząbkowice – Unia Bardo 2:4 (1:2)

Mecz Górnik Wałbrzych – Orzeł Prusice zakończył  niedzielę

Weryfikacja meczu poprzedniej kolejki: Piast N. R. – Unia 3:0 vo (na boisku 2:0)

16. Zjednoczeni Żarów (b) 9 1 0-1-8 11:42

Następna kolejka (13-14.10): Polonia – Zjednoczeni (sb. 16.00), Orzeł P – Polonia-Stal (nd. 11.00), Piast Ż – Mirków/Długołęka, Sokół M – Górnik, Wołów – Piast N. R., Sokół W. L – Unia, Śląsk II – Orzeł Z., Nysa – Bielawianka

IV liga, grupa zachodnia

9 kolejka Karkonosze Jelenia Góra – AKS Strzegom 1:1 (1:0), Sparta Grębocice – Chrobry II Głogów 0:2 (0:1), Włókniarz Mirsk – Victoria Ruszów 7:0 (3:0), Orla Wąsosz – Górnik Złotoryja 3:0 (2:0), Stal Chocianów pauzowała

Mecze: Apis Jędrzychowice – BKS Bobrzanie Bolesławiec, Orkan Szczedrzykowice – Sparta Rudna, Odra Ścinawa – Prochowiczanka  niedzielę

1. Chrobry II Głogów 9 27 9-0-0 26:4

2. AKS Strzegom 9 21 6-3-0 26:5

3. Górnik Złotoryja 8 19 6-1-1 19:8

4. Karkonosze Jelenia Góra 8 15 4-3-1 17:9

5. Odra Ścinawa 7 13 4-1-2 7:8

6. Stal Chocianów 8 13 4-1-3 11:19

7. Orla Wąsosz 8 11 3-2-3 11:9

8. Apis Jędrzychowice 6 10 3-1-2 16:11