Czy Polacy pozostaną w Afganistanie?

interiawojsko

interiawojskoPozornie wszystko jest jasne – dwa lata temu na szczycie w Lizbonie ustalono, że misja NATO w Afganistanie zakończy się w 2014 roku. Czy rzeczywiście? Jak mówi sekretarz generalny Sojuszu, Anders Fogh Rasmussen: „Pewnego dnia Afganistan stanie się samodzielny, nie samotny”.

Pozornie wszystko jest jasne – dwa lata temu na szczycie w Lizbonie ustalono, że misja NATO w Afganistanie zakończy się w 2014 roku. Czy rzeczywiście? Jak mówi sekretarz generalny Sojuszu, Anders Fogh Rasmussen: „Pewnego dnia Afganistan stanie się samodzielny, nie samotny”.interiawojsko

Rozważane są różne opcje tej obecności – mówi się o komponentach sił specjalnych, czy misjach szkoleniowych, nie ma wszak jasności, co do liczby żołnierzy i ich statusu. Jeden z pomysłów zakłada, że pobyt obcych wojsk w Afganistanie regulowałyby umowy bilateralne pomiędzy tym krajem, a poszczególnymi członkami Sojuszu.

Wydaje się za to, iż los misji ISAF – w ramach której Polacy utrzymują pod Hindukuszem 2,5-tysięczny kontyngent – jest już przesądzony. Choć nie wiadomo, czy nastąpi to pod koniec 2013, czy na początku 2014 roku. Harmonogram wycofania to nie jedyna wątpliwość. W Brukseli panuje zgoda, co do konieczności dalszego finansowania afgańskich sił bezpieczeństwa i armii. Mówi się o kwocie 3,6 miliarda dolarów rocznie, z których niemal dwie trzecie pokryliby Amerykanie, a resztę pozostali sojusznicy. Jaki byłby w tym udział Polski? Nie wiadomo.

interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *