Czas poprawić świdnicką turystykę

turystyka

turystykaŚwidnicki pasjonat historii, właściciel unikalnych zdjęć katedry, autor pocztówek i zdjęć do albumów o Świdnicy, a także miejski radny Mariusz Barcicki chce ożywienia turystycznego miasta, bo uważa, że wielu gości odwiedzających Świdnicę, nie ma pojęcia, ile pięknych zabytków się u nas znajduje.

Świdnicki pasjonat historii, właściciel unikalnych zdjęć katedry, autor pocztówek i zdjęć do albumów o Świdnicy, a także miejski radny Mariusz Barcicki chce ożywienia turystycznego miasta, bo uważa, że wielu gości odwiedzających Świdnicę, nie ma pojęcia, ile pięknych zabytków się u nas znajduje.

turystyka

Brak czytelnej strony

Na początek radny proponuje stworzenie profesjonalnej strony turystycznej Miasta Świdnicy. – Uważam, że istniejąca strona UM Świdnica jest dla wielu, szczególnie dla osób starszych, nieczytelna – uważa Mariusz Barcicki.Według niego powinna ona ukazywać najważniejsze walory wyjątkowo cennych zabytków Świdnicy, a teksty powinny być zredagowane w ciekawy sposób. – Wszystko po to, aby zachęcać potencjalnego turystę do odwiedzin naszego miasta – mówi radny i dodaje: – Dodatkowo teksty na stronie internetowej powinny być przetłumaczone przynajmniej na kilka podstawowych języków: angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański oraz dodatkowo na język czeski. To ze względu na bliskość granicy.

Ma pomysł na Świdnicę

Jak mówi Mariusz Barcicki, dobrze by było wykorzystać już nakręcone filmy promujące miasto poprzez ich ponowne wydanie na płytach CD w dużych nakładach. – Mogłyby one być rozdawane przewodnikom turystycznym, pilotom wycieczek i zainteresowanym turystom. Ich dystrybucja mogłaby się odbywać poprzez lokale gastronomiczne, hotele, jak również miejsca odwiedzane przez turystów (parafie i muzea).

Radny zaznacza, że warto byłoby promować Świdnicę również w pobliskich uzdrowiskach, sanktuariach znajdujących się na Dolnym Śląsku oraz miejscowościach Diecezji Świdnickiej.

Proponuje również wykorzystanie wnętrza wieży ratuszowej na stałą wystawę dotyczącą słynnych świdniczan, np. Marii Kunitz, cesarzowej Anny Świdnickiej czy poligloty Emila Krebsa. – Wiele osób nie zna sylwetek tych znanych postaci. Czas to zmienić – mówi. Chce również opracowania gry komputerowej związanej z jednym z motywów dotyczących dziejów Świdnicy, np. oblężeń miasta, na podobieństwo słynnej gry komputerowej „Twierdza Krzyżowiec”. – W interpelacji, którą złożyłem na ostatniej sesji rady miejskiej poprosiłem władze o rozważenie przeniesienia rzeźby tzw. Srającego Chłopka, która znajduje się na obrzeżach miasta, do centrum Świdnicy, aby tym samym ułatwić turystom możliwość jej obejrzenia i sfotografowania – informuje świdniczanin.

Brak parkingu przy katedrze

Mariusz Barcicki jest również świdnickim przewodnikiem katedralnym i jak mówi, wielu turystów odwiedzających nasze miasto, często myli katedrę z Kościołem Pokoju. – Kościół Pokoju jest wpisany na listę Unesco i występuje w wielu przewodnikach. Inaczej jest z katedrą, która bardzo słabo jest w Polsce promowana – uważa.

Poza tym radny zwraca uwagę na fakt braku miejsca parkingowego dla autobusu przed świdnicką katedrą. – Przydałby się taki parking z oznaczeniem w formie koperty, jeżeli oczywiście nie zakłóci to bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodatkowo warto byłoby oznaczyć dojazd do parkingów znajdujących się po południowej stronie miasta (ul. Spółdzielcza) od obrzeży miasta – proponuje.

To tylko wycinek rozwiązań, jakie proponuje radny Mariusz Barcicki. W zanadrzu, pomysłów ma znacznie więcej, bo jak zaznacza, jest świdniczaninem z urodzenia i przekonania, a jego celem jest dbanie o to, by zachwycać turystów i mieszkańców historią Świdnicy. – To piękne miasto z dużym potencjałem turystycznym i bogactwem zabytków. Powinno się je promować w wielu regionach Polski i Europy! – dodaje.

tekst Beata Figurna-Garbiec, foto Wiktor Bąkiewicz

*Artykuł ukazał się w numerze 12/2015 r. „Wiadomości Świdnickich”

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *