„Czas na Teatr” powraca!

Świdnica na kilka dni stanie się teatralną stolicą Polski. Po Festiwalu Teatru Otwartego przyszedł „Czas na Teatr/Teatr na Czasie”. To ciekawy projekt animacyjny, który już po raz drugi wystartuje w mieście. Będą wydarzenia artystyczne, salon z poezją, spotkania z aktorami, warsztaty teatralne, happeningi, spacery tematyczne, dyskusje, debaty oraz wydarzenie specjalne – „Wróg ludu”, przedstawienie wyreżyserowane przez Jana Klatę.

teatr otwarty_26

Jak zapowiada Halina Szymańska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury, kolejna edycja przyniesie jeszcze więcej niespodzianek niż ubiegłoroczna. Przypomnijmy, że wtedy świdniczanie mieli okazję zobaczyć m.in. „Trylogię” w wykonaniu Starego Teatru w Krakowie w reżyserii Jana Klaty oraz czytanie performatywne „Sami Obcy” na podstawie dramatu świdniczanki Marioli Mackiewicz.

Najważniejszy krakowski teatr nie rozstaje się z „Teatrem na Czasie” i przywozi ze sobą kolejny hit – „Wróg ludu”. To przedstawienie, również reżyserowane przez Jana Klatę, wzbudza ogromne emocje w kraju i jest entuzjastycznie przyjmowane zagranicą. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że w główną rolę niepokornego doktora Stockmana wcielił się nie kto inny jak Juliusz Chrząstowski. Za brawurowe prowadzenie tej postaci otrzymał tytuł Najlepszego Aktora w plebiscycie publiczności XXII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi – informuje pracownica ŚOK-u.

Ponadto projekt „Czas na Teatr” będzie obfitował w działania o charakterze edukacyjnym. – Aktorzy Narodowego Teatru odwiedzą szkoły, przedszkola, Uniwersytet III Wieku. Odbędzie się Salon Poezji, warsztaty, aktorskie, recytatorskie oraz seria wydarzeń angażujących mieszkańców – wymienia Halina Szymańska.

Co ważne, w tym roku organizatorzy wezmą sobie za cel odtworzenie atmosfery świdnickiego teatru sprzed 70 lat. – Chcą aktywizować społeczeństwo i przez teatralne działania kreować atmosferę twórczego dialogu, a także uczyć patrzenia na drugiego człowieka ponad wszelkimi podziałami i łączyć ludzi w wspólnej sprawie – wyjaśnia.

Halina Szymańska zapewnia, że nie zawiodą również Alchemicy, którzy zaprezentują spektakl „Joko świętuje rocznicę Topora” w reżyserii Juliusza Chrząstowskiego i Tomka Dajewskiego.

Zapowiada się prawdziwa teatralna uczta! Nie może tam Ciebie zabraknąć! Proszę Państwa: CZAS NA TEATR!!! – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie odbędzie się od 23 do 26 września w Świdnicy. Program będzie znany niebawem.

(BFG)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *