Czarna Środa w Świdnicy. Chcą „ratować kobiety” (FOTO)

Z ulotkami w dłoniach i z naklejkami „Ratujmy kobiety” wyszły na ulicę, by ponownie walczyć o swoje prawa i wyrazić sprzeciw wobec zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Kobiety w całej Polsce znowu protestowały. Strajk pod hasłem „Czarna Środa” odbył się również na świdnickim Rynku.

Protest zorganizowano dzisiaj, 17 stycznia o godz. 16.00 przed miejskim teatrem. Tym razem jego organizatorką była Jolanta Słabicka, która wyjaśniła, że powodem spotkania jest wyrażenie swojego sprzeciwu wobec odrzucenia przez Sejm projektu „Ratujmy kobiety” oraz skierowania do prac w komisji projektu „Zatrzymać aborcję”. –  10 stycznia przedstawicielka kobiet Barbara Nowacka odczytała projekt „Ratujmy kobiety”. Niestety został on w haniebny sposób odrzucony. Brakowało tylko 9 głosów, a 39 posłów nie przyszło na głosowanie – mówiła.

Podczas protestu zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy, nie kryli oburzenia taką sytuacją. – Nie rozumiem zachowanie opozycji parlamentarnej. 39 posłów z PO i .Nowoczesnej nie wzięło udziału w głosowaniu. Wypromowali się na naszych strajkach, zbierali podpisy, a jak przyszło co do czego, to stchórzyli? Po co to wszystko? – pytały uczestniczki.

Organizatorki przeczytały „listę hańby” i „ścianę wstydu”. Nie wszystkim się to jednak spodobało. Jedna z pań, która zabrała głos, stwierdziła, żeby nie zajmować się piętnowaniem tych, którzy popełnili błąd, a skupić się na ratowaniu Polski.

Obecny na proteście szef .Nowoczesnej powiatu świdnickiego Wojciech Rut przeprosił za postawę 10 posłów ze swojej partii. – Oni nie mieli głosować za przyjęciem tej ustawy, ale za tym, żeby poszła do dalszych prac. To był projekt obywatelski, pod którym podpisało się wiele osób, więc jest to rzecz nie do pomyślenia, żeby nie wziąć udziału w głosowaniu. Poseł według mojej oceny jest wyrazicielem głosu swoich wyborców. Należało się przynajmniej pochylić nad tymi problemami – mówił Wojciech Rut i dodał: – Będziemy się starali, żeby to „znamię hańby” mimo wszystko jakoś naprawić. Przypominam wszystkim, że członkowie świdnickiego koła .Nowoczesnej od początku są na wszystkich protestach i zawsze będą.

Więcej w papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

3 thoughts on “Czarna Środa w Świdnicy. Chcą „ratować kobiety” (FOTO)

  1. W Pełni popieram, to ostrzeżenie dla tych co chcą decydować za nas kobiet , niech sie zajmą sierotami, chorymi dziećmi , szpitalami psychiatrycznymi dla dzieci , gdzie bieda ąż piszczy i wyłazi z każdego kąta. Byłam i widziałam !!!Niech kościół się zajmie chorymi dziećmi , gdzie matki pełnią słuzbę 24 godziny!!!!! bez godnej zapłaty i prawa do godnego życia , którym nikt nie pomaga.!!!!!! Które same muszą walczyć dosłownie o każdy dzień życia dla siebie i swojego dziecka. Muszą żebrać na leki ,bo państwo nie refunduje, nie myśli i nie pomaga!!!!!

  2. Witam, co na tym proteście robi emerytowany pułkownik Kempa, czyżby on też miał rodzic jeszcze dzieci, a może zmienił płeć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *