Chodzą to tu to tam i wygrywają!

Podopieczni z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy po raz pierwszy pojadą na etap wojewódzki konkursu, który organizowany jest w Polsce od ponad 4 dekad. Mowa o Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno–Krajoznawczym, którego eliminacje powiatowe właśnie się zakończyły.

W tym roku to już 44. edycja turystycznych, prestiżowych zawodów. Drugi raz z rzędu, po kilku latach nieobecności, także w Świdnicy przeprowadzono selekcję do szczebla wojewódzkiego.

Eliminacje, które odbyły się 2 kwietnia, zorganizowało Gimnazjum nr 2 w Świdnicy i wzięło w nich udział 9 drużyn, wśród nich przedstawiciele Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. Uczestnicy Pracowni Turystycznej działającej w MDK w Świdnicy stworzyli dwie drużyny: „ToTuToTam A” oraz „ToTuToTam B” – obie zdeklasowały rywali.

Zadaniem drużyn uczestniczących w eliminacjach było przejście przez kilka form konkursowych. Test wiedzy stworzyła Cecylia Jajecznica, emerytowana nauczycielka, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, pasjonatów, świadomych turystów. Konkurencję ze znajomości skał i minerałów przeprowadził Józef Kawałko, przewodnik górski, pasjonat skał i minerałów. Ciekawą konkurencją było również mierzenie wysokości i odległości oraz sprawdziany sprawnościowe. Organizatorzy przygotowali również niespodziankę, czyli zadanie polegające na ustaleniu trasy na podstawie mapki z naniesionymi na niej szkicami, planami danej miejscowości oraz znakami topograficznymi.

Trzeba przyznać, że organizacja była bardzo dobra i wyrazy uznania należą się Ewie Haitner, nauczycielowi geografii, działaczce PTTK, która była koordynatorem eliminacji powiatowych – przyznaje Zbigniew Curyl, opiekun „ToTuToTam”, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy i jednocześnie prezes PTTK w Świdnicy.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła drużyna „ToTuToTam A”, w skład której weszli: Oliwia Matyszczyk, Sandra Matyszczyk oraz Zuzanna Pietrukiewicz. II miejsce zdobyła natomiast drużyna „ToTuToTam B”, którą stworzyli: Konrad Jaskuła, Natalia Józefiak oraz Piotr Kowalski.

Warto dodać, że wśród nagrodzonych indywidualnie za najlepiej napisany test krajoznawczy doceniono Konrada Jaskułę, a wśród nagrodzonych indywidualnie za liczbę zdobytych odznak turystycznych znalazła się Zuzanna Pietrukiewicz i Konrad Jaskuła.

Cieszę się z tego sukcesu moich podopiecznych, ponieważ widać, że ta praca, którą dzieci wykonują na rajdach, czy też wycieczkach, głównie po Dolnym Śląsku, fajnie procentuje. Dzieci zdecydowanie brylowały wiedzą krajoznawczą i topograficzną, świetnie rozpoznawały obiekty turystyczne z Dolnego Śląska. Konrad jest uczniem 6 klasy, ale pozostali członkowie jego zespołu są o rok młodsi, jest więc nadzieja na kontynuację sukcesów i utrzymanie tej wysokiej pozycji – komentuje Zbigniew Curyl.

Nagrody w eliminacjach powiatowych ufundowała dyrektor Gimnazjum nr 2 w Świdnicy, Alicja Matysik, okazałe puchary zapewnił zarząd oddziału PTTK natomiast przewodniki, mapy i turystyczne gadżety przekazały wydziały Promocji Urzędu Miast Świdnicy, Urzędu Miasta w Świebodzicach oraz Urzędu Gminy w Świdnicy.

Zwycięskie drużyny będą reprezentować Świdnicę na eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 14 i 15 maja w Świeradowie Zdroju.

oświata turystyczny 1 oświata turystyczny 2 SAM_5709 SAM_5715 SAM_5717 SAM_5729 SAM_5730 SAM_5732 SAM_5744 SAM_5745

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *