Chciał wysadzić tamę (FOTO)

foto

fotoStraż pożarna, policja i specjalna grupa sapersko-minerska przeszukała obiekt zapory wodnej w Zagórzu po telefonicznym zgłoszeniu o podłożeniu bomby. Informacja na szczęście okazała się fałszywym alarmem.

 

Straż pożarna, policja i specjalna grupa sapersko-minerska przeszukała obiekt zapory wodnej w Zagórzu po telefonicznym zgłoszeniu o podłożeniu bomby. Informacja na szczęście okazała się fałszywym alarmem.

Służby powiatu wałbrzyskiego i ościennych zostały na kilkadziesiąt minut postawione w stan najwyższej gotowości, po tym jak na policję w Wałbrzychu zadzwonił anonimowy mężczyzna z informacją o podłożeniu ładunku wybuchowego na tamie. O godzinie 11.57 rozmówca poinformował policjantów, że uruchomienie zapalnika zostało ustawione na 12.27.

Na miejsce wysłano policyjne patrole i jednostki straży pożarnej z Wałbrzycha, Głuszycy i Świdnicy. Obiekt dokładnie przeszukano. Nic nie znaleziono, nie było konieczności zarządzenia ewakuacji. – Byliśmy również w stałym kontakcie radiowym z zarządzającym obiektem pracownikami Zespołu Elektrowni Wodnych – mówi Kazimierz Siemieniecki, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdnicy. – Pracownicy elektrowni przejrzeli monitoring oraz obiekt pod kątem pojawienia się w jego okolicy podejrzanych osób, jakichś wykopów itp. Nic podejrzanego nie stwierdzono. W przypadku realnego zagrożenia pierwszym krokiem byłoby bezpieczne spuszczenie wody. foto

Zdaniem Siemienieckiego wysadzenie tamy byłoby bardzo trudnym zadaniem. – Potrzebne byłoby zgromadzenie naprawdę olbrzymich ilości materiałów wybuchowych. Ewentualne straty i zagrożenie dla mieszkańców byłoby uzależnione między innymi od ilości wody znajdującej się w zbiorniku. Obecnie jest około 5 mln metrów sześciennych wody. To stan niski-średni. Maksymalnie może przyjąć nawet 9 mln metrów sześciennych, ale wtedy woda przelewałaby się przez najwyższe okna.

 

Zbudowana w roku 1917 zapora kamienna w Zagórzu ma długość (w koronie) 230 m, szerokość u podstawy 29 m i wysokość 44 m.

 

(ram), foto Wiktor Bąkiewicz

{gallery}galerie/150330tama{/gallery}

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *