Chcą na Wiejską

sejm

 

sejmW połowie kwietnia okaże się, czy Świdnica będzie miała dwóch kolejnych posłów na Sejm RP. Mają to być: Artur Fiolek i Kuba Zawadzki ze świdnickiego Kasprowicza lub Dariusz Sywała i Dominik Wąsowicz z II LO w Świdnicy.

W połowie kwietnia okaże się, czy Świdnica będzie miała dwóch kolejnych posłów na Sejm RP. Mają to być: Artur Fiolek i Kuba Zawadzki ze świdnickiego Kasprowicza lub Dariusz Sywała i Dominik Wąsowicz z II LO w Świdnicy.

sejm

Cieszę się, że będzie nas w Warszawie więcej – mówi Robert Jagła, poseł na Sejm RP obecnej kadencji. Młodzi świdniczanie chcą aktywnie działać w ramach projektu „Sejm Dzieci i Młodzieży”, który od 11 lat prowadzi Kancelaria Sejmu RP przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Uczniowie, jak sami przyznają, trafili do projektu za sprawą Facebooka. Najpierw było tradycyjne polubienie fanpage’a Sejmu Dzieci i Młodzieży, a później już pełniejsze zainteresowanie się wydarzeniem.

Poza tym u nas w domu polityka jest codziennie – przyznaje Jakub Zawadzki. – Tak pewnie, jak w wielu rodzinach. Tata zaraził mnie na tyle, że pomyślałem, dlaczego nie.

Uczestnicy projektu, na co dzień angażują się w życie swoich szkół i środowisk. Z tych obserwacji powstał pomysł na temat debaty będącej elementem projektu „Sejm Dzieci i Młodzieży”.

Przeprowadziliśmy już sondę wśród mieszkańców Świdnicy – zdradza plany zespołu Artur Fiołek. – To ich opinia będzie dla nas najważniejsza przy tworzeniu projektu. Przestrzenią publiczną, na jakiej się skupiliśmy jest świdnicki Rynek. Młodzi ludzie traktują go, jako miejsce wypoczynku i spotkań. Chwalą sobie przede wszystkim zlokalizowany w nim Teatr Miejski. Brakuje im natomiast w tym miejscu różnych eventów. Starsze osoby zwracają szczególną uwagę na znajdujące się w Rynku zabytki. Wszyscy jednak widzą przede wszystkim potrzebę odnowienia kamienic oraz utworzenia w pobliżu Rynku parkingów.

Uczniowie spotkali się z posłem Robertem Jagłą, by omówić temat i ramowy kształt debaty, jaką każdy z zespołów musi przygotować na wstępnym etapie projektu w swojej szkole. Później przyjdzie czas na jej ocenę i wybór posłów. Finałem będzie posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży, które zawsze odbywa się 1 czerwca w Dzień Dziecka

Przyszli posłowie są już po pierwszych konsultacjach ze swoim starszym „kolegą”, posłem Robertem Jagłą. Obiecał im wszelką pomoc merytoryczną, wsparcie duchowe i pomoc organizacyjną przy wyjeździe do Warszawy. – Jestem dumny, że rośnie nam takie zaangażowane w sprawy społeczne młode pokolenie – podkreśla Robert Jagła.

oprac. (BFG)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *