Były Dom Dziecka oficjalnie sprzedany

Już w lipcu wyłoniono nabywcę zabytkowego pałacu w Bystrzycy Górnej, w którym mieścił się Dom Dziecka, ale dopiero teraz obiekt należący do powiatu świdnickiego oficjalnie sprzedano.

Udało się to dwóch przetargach, dwunastu rokowaniach i trzech latach prób. Choć na początku kiedy wystawiono obiekt cena wywoławcza wynosiła prawie 3 miliony złotych, ostatecznie budynek został sprzedany za ok. mniej niż jedna trzecia jego wartości. Rzeczoznawca bowiem oszacował ją na kwotę 1 miliona 618 tysięcy złotych. Skąd tak niska cena sprzedaży?

Zastój na rynku nieruchomości dotyka samorządy w całej Polsce od kilku lat. Kryzys ten dotknął także powiat świdnicki – mówi starosta świdnicki Piotr Fedorowicz. – Z racji tego, że budynek wpisany jest do rejestru zabytków przy jego sprzedaży oferentowi przysługuje 50 proc. bonifikata – wyjaśnia starosta.

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami cena zbycia nieruchomości nie może być niższa niż 40 proc. jego wartości.

Zarząd stanął przed bardzo trudnym wyborem. Dalej prowadzić rokowania czy sprzedać budynek. Jednak po trzech latach bezowocnych prób i praktycznie zerowym zainteresowaniu stwierdziliśmy, że nie możemy czekać kolejne lata na następnego oferenta. Utrzymanie budynku, jego zabezpieczenie, ogrzewanie i ochrona kosztują, wartość budynku spada. Oczywiście, najlepiej by było gdybyśmy sprzedali nieruchomość za maksymalną kwotę z operatu szacunkowego (po odliczeniu bonifikat byłaby to kwota 966 tys. zł.). Jednak wartość zapisana na papierze, nie zawsze koreluje z aktualną sytuacją na rynku nieruchomości – przybliża starosta Piotr Fedorowicz.

Zarząd powiatu decyzję o sprzedaży podjął pod koniec lipca, ale umowa została podpisana dopiero 13 października. Ostatecznie, po dwunastu rokowaniach, budynek wraz z boiskiem i placem zabaw sprzedany został za 465 tys. 621 zł. Nabyły go dwie osoby.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że planują one utworzyć tu placówkę na kształt domu opieki.

MM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *