Był sobie kiedyś taki teatr w Świdnicy…

teatr swidnica

teatr swidnica70 lat temu w dopiero co ocalonej z pożogi wojennej Świdnicy powstał jeden z pierwszych po wojnie teatrów. Choć był to początkowo ruch amatorski, związany z pierwszymi osadnikami, to szybko przybrał znamiona regularnego ośrodka i stał się teatrem państwowym. Osoby, które go założyły, zgromadziły w Świdnicy prawdziwą plejadę aktorów. Występowali tutaj Saturnin Żurawski, Jerema Stępowski, Julia Żabińska czy Wiktor Biegański, współpracujący kiedyś z Eugeniuszem Bodo i jego żona Helena Biegańska. Wiele osób zaliczyło tutaj swoje debiuty. Przez chwilę występował tutaj sam Adam Hanuszkiewicz. W latach 50. świdnicki teatr został przyłączony do teatru jeleniogórskiego jako jego filia i niebawem całkowicie go zlikwidowano.

 

70 lat temu w dopiero co ocalonej z pożogi wojennej Świdnicy powstał jeden z pierwszych po wojnie teatrów. Choć był to początkowo ruch amatorski, związany z pierwszymi osadnikami, to szybko przybrał znamiona regularnego ośrodka i stał się teatrem państwowym. Osoby, które go założyły, zgromadziły w Świdnicy prawdziwą plejadę aktorów. Występowali tutaj Saturnin Żurawski, Jerema Stępowski, Julia Żabińska czy Wiktor Biegański, współpracujący kiedyś z Eugeniuszem Bodo i jego żona Helena Biegańska. Wiele osób zaliczyło tutaj swoje debiuty. Przez chwilę występował tutaj sam Adam Hanuszkiewicz. W latach 50. świdnicki teatr został przyłączony do teatru jeleniogórskiego jako jego filia i niebawem całkowicie go zlikwidowano. teatr swidnica

Lokalna telewizja Teletop Sudety w ramach dofinansowania ministerialnego wyprodukuje reportaże telewizyjne pod tytułem „Był taki teatr w Świdnicy”.

Bardzo nas cieszy, że udało się nam uzyskać dofinansowanie z Ministerstwa Kultury – mówi Agnieszka Dobkiewicz, dyrektor telewizji Teletop Sudety. – Pieniądze dostaliśmy w ramach działania: „250-lecie teatru w Polsce”. Upamiętnienie działania ludzi, którzy przybyli tutaj po wojnie i mimo codziennej walki o przeżycie, mieli chęć robienia czegoś więcej, wydaje się naprawdę cenne i ważne. W naszym projekcie chcielibyśmy przypomnieć piękne tradycje świdnickiego teatru, który znany był w całym regionie. Zwłaszcza, że w 2015 roku minie 70 lat od jego założenia.

– Jako telewizja od lat podejmujemy działania związane z działaniem na rzecz lokalnego społeczeństwa – podkreśla Beata Ziółkowska-Seńków. – Dlatego tym bardzie nas cieszy, że i tym razem możemy podjąć działania związane z upamiętnieniem fantastycznych świdniczan.

Celem zadania jest nakręcenie kilkuodcinkowego reportażu o historii teatru publicznego w Świdnicy. Reportaże przez rok emitowane będą w telewizji Teletop Sudety. Umieszczone będą też dodatkowo na stronach świdnickich instytucji kulturalnych. Każdy odcinek tłumaczony będzie też na język migowy.

Dodatkowo ogłoszony zostanie konkurs, którego tematem będzie napisanie krótkich form scenicznych pod hasłem „Był taki teatr w Świdnicy”. Honorowym patronem projektu jest poseł Teresa Świło.

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *