Bogusław Wołoszański na tropie tajnej historii (FOTO)

Bogusław Wołoszański po raz kolejny zawitał ze swoją ekipą do Morawy. W ramach nowego projektu „Tajna Historia XX wieku” realizowanego dla telewizji Polsat powstanie odcinek poświęcony wojennej historii Pałacu w Morawie i jego mieszkańców, szczególnie p. hrabiny Melitty Sallai z domu von Wietersheim-Kramsta, która jako 18-letnia dziewczyna opuszczała w dramatycznych okolicznościach uciekając przed zbliżającym się frontem radzieckim opuszczała rodzinny Pałac w mroźny styczniowy poranek 1945 r.

W Morawie p. Bogusławowi Wołoszańskiemu towarzyszył p. Robert Kudelski, autor wielu publikacji nt. zaginionych dzieł sztuki, m.in. „Zaginiony Rafael” z kolekcji Czartoryskich, która była przechowywana w Pałacu w Morawie.

O swoich wspomnieniach z tego okresu opowiadał również kuzyn p. hrabiny Sallai, Christian-Konrad von Dziembowski, który jako 20-letni wówczas młodzieniec doskonale pamięta obrazy złożone w salonie Pałacu, również nieodnaleziony dotąd Portret Młodzieńca Rafaela.

Program poświęcony Morawie będzie emitowany w telewizji jesienią 2017 r.

Bogusław Wołoszański mimo napiętego kalendarza poświęcił czas zaproszonym dziennikarzom i pasjonatom historii, wśród których był m.in. p. Krzysztof Kaszub. Jego wzmianki o historii Strzegomia bardzo zainteresowały p. Wołoszańskiego, być może wkrótce powstanie również program o Strzegomiu..

W spotkaniu wzięli udział również uczniowie społecznego gimnazjum ze Świdnicy oraz Secondary School z Berlina, biorący udział w wymianie szkolnej w Morawie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *