Biegowa lekcja patriotyzmu (FOTO)

Jedni jak najszybciej, inni truchtem, wszyscy z szacunkiem dla wielkiej sprawy. Po raz trzeci Świdnica włączyła się w ideę „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Na trasach wytyczonych na obiektach Świdnickiego Ośrodku Sportu i Rekreacji  symboliczny dystans 1963 metrów pokonało 431 osób.


Najmłodszą uczestniczką biegu była licząca nieco ponad rok Małgorzata Wójcik, najstarszym urodzony w 1938 roku Dionizy Czubaj. – To nie tylko sport i nie tylko rekreacja, to lekcja patriotyzmu – mówił harcmistrz Piotr Pamuła. Zastępca komendanta hufca ZHP Świdnica jak co roku wziął na swoje barki opowieść o idei biegu. Niczym przy harcerskim ognisku barwną gawędą przybliżył najznamienitsze postaci powojennego podziemia antykomunistycznego: Inkę, Łupaszko, Zagończyka, Żelaznego i wielu, wielu innych. – Dystans 1963 metrów nie jest przypadkowy, przypomina rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego, niezłomnego, który zginął z rąk władzy ludowej – tłumaczył Pamuła.
Na biegaczy czekała pamiątkowa koszulka i broszury informacyjne o Żołnierzach Wyklętych. Na mecie każdy otrzymał pamiątkowy medal. Na grochówkę zaprosili harcerze, a na gorącą herbatę bar Filippo. Zmarznięci mogli ogrzać się przy ognisku przygotowanym przez pracowników ŚOSiR-u.
Głównym organizatorem wydarzenia była Fundacja Wolność i Demokracja. Partnerami: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miejski w Świdnicy, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Komenda Hufca ZHP Świdnica, Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, III LO w Świdnicy, Związek Strzelecki Oddział Świdnica, Nadleśnictwo Świdnica, Związki Kombatanckie i Żołnierskie ze Świdnicy, Firma elektroniczna UNITRON. Koordynatorem projektu był Tadeusz Grabowski.  Honorowy patronat nad wydarzeniem objął JE Biskup Świdnicki Ignacy Dec.

FOTO Dariusz Nowaczyński

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *