Biegiem po rekord

bieg

biegBIELAWA. To jedyny taki bieg w Europie, gdzie trzeba zmierzyć się z niebywale wymagającą trasą prowadzącą po schodach obiektu sakralnego.

To jedyny taki bieg w Europie, gdzie trzeba zmierzyć się z niebywale wymagającą trasą prowadzącą po schodach obiektu sakralnego. Aby dostać się na szczyt trzeciej pod względem wysokości wież kościelnych w kraju, trzeba pokonać aż 300 stopni w bardzo krętej i ciasnej klatce schodowej.

bieg

W tym roku na starcie „Biegu po Schodach Wieży Kościoła w Bielawie” stanęło ponad stu śmiałków z Polski, Czech i Słowacji. Zawodnicy mieli jeden cel – pobić dotychczasowy rekord trasy ustanowiony przez Damiana Ziemianina, wynoszący 1 min. 7 sek.

Poprawić ten rezultat udało się 30 lipca aż pięciu lekkoatletom, ale wśród nich najszybszym okazał się Tomas Celko z Czech, który na szczyt wieży wbiegł w 59 sekund. Drugie miejsce zajął Piotr Łobodziński z Warszawy, a trzecie Viktor Novotny z czeskich Jasenik.

Najlepszym bielawianinem okazał się Przemysław Kępski, który bieg ukończył na bardzo dobrej piątej pozycji. Wśród kobiet najlepsza była Anna Ficner ze Złotoryi, która wbiegła na wieżę kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w półtorej minuty. Srebrny medal zdobyła Marta Bryczka z Legnicy, a brązowy wywalczyła Dominika Wiśniewska z Zabrza.

Puchary dla najstarszej i najstarszego zawodnika odebrali bielawianie – Zofia Kot i Czesław Marciak.

Dzień później wielu zawodników, którym starczyło sił po sobotnich zawodach, wzięło udział w biegu masowym po ulicach miasta. Wystartowało w nim blisko dwustu lekkoatletów z Polski, Ukrainy, Białorusi, a nawet z Kenii.

Zwycięzcą biegu na 10 km został Artur Kozłowski z Sieradza, który trasę pokonał w niecałe 30 minut. W klasyfikacji kobiet zwyciężyła Aleksandra Duliby z Mińska, która na metę wbiegła po 35 minutach.

Pełne wyniki biegów dostępne są na stronie internetowej organizatora imprezy – Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bielawie – www.osir.bielawa.pl.

ŹRÓDŁO: UM Bielawa