Bieg Topem Wilczym po raz trzeci w Świdnicy

1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji po raz piąty w Polsce, a trzeci w Świdnicy odbędzie się „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Świdnicką edycję biegu zaplanowano na 26 lutego. Impreza współorganizowana przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji tradycyjnie odbędzie się na obiektach przy ulicy Śląskiej.Zgłoszenia i zapisy do biegu przyjmowane będą w dniu imprezy w Biurze Zawodów w hali lodowiska. Pierwszych 550 osób, które zapiszą się na bieg otrzyma pakiety startowe z pamiątkową koszulką, a na mecie medal. Start zaplanowano na godzinę 12.00. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów. Na mecie dla uczestników przewidziano poczęstunek: ciepły napój i harcerska grochówka. Będzie też możliwość zagrzania się przy ognisku.

Impreza ma charakter rekreacyjny, głównym celem jest przekazanie treści historycznych oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych.

W dniu biegu o godzinie 10.00 w katedrze odbędzie się uroczysta msza święta celebrowana przez JE biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Po niej podstawiony zostanie autobus, który przewiezie uczestników na teren ŚOSiR-u. Kurs powrotny ok. godziny 13.00.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wolność i Demokracja. Partnerami są: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miejski w Świdnicy, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Komenda Hufca ZHP Świdnica, Młodzieżowy Dom
Kultury w Świdnicy, III LO w Świdnicy, Związek Strzelecki Oddział Świdnica,
Nadleśnictwo Świdnica, Związki Kombatanckie i Żołnierskie ze Świdnicy, Firma elektroniczna UNITRON. Koordynatorem projektu jest Tadeusz Grabowski (tel: 601 996 788).

Honorowy patronat objął JE Biskup Świdnicki Ignacy Dec.

Pokaz filmu w teatrze

W czwartek 2 marca w teatrze odbędzie się prelekcja filmu „Hieronim Bednarski Wyklęty z czerwonej wsi” oraz wykład o żołnierzach wyklętych księdza Marcina Werczyńskiego. W programie są również występy młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. Współorganizatorem tej części wydarzenia są stowarzyszenie Civitas Christiana oraz Ireneusz Zyska, poseł na Sejm RP.

Kim byli żołnierze wyklęci, dlaczego pobiegniemy akurat 1963 metry?

Ideą przedsięwzięcia biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z roczną datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. „Lalek” został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika.

Program „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” Świdnica 2017

26.02.2017 (niedziela)

10.00-11.30 – zapisy do biegu (hol lodowiska, ul Śląska)

12.00 – odśpiewanie hymnu Polski, oficjalny start biegu

ok. 13.00 – zakończenie imprezy

wydarzenia towarzyszące

26.02.2017 (niedziela)

10.00 – msza święta (Katedra świdnicka, pl. Jana Pawła II)

ok. 11.00 – autobus spod katedry na teren ŚOSiR-u, kurs powrotny ok. 13.00

2.03.2017 (czwartek)

17.00 – prelekcja filmu „Hieronim Bednarski – wyklęty z czerwonej wsi”, wykład o żołnierzach wyklętych ks. Marcina Werczyńskiego, blok artystyczny młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury, dyskusja (Teatr Miejski, Rynek)

Więcej informacji na:

http://tropemwilczym.pl/bieg/swidnica/

http://osir.swidnica.pl

wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/251962971882913/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *