Bez nich dożynek by nie było

Na potrzeby organizacji Dożynek Gminnych w Pszennie powstał Komitet Organizacyjny, w skład którego wchodzą: Starosta i Starościna dożynek, sołtys wraz z Radą Sołecką, Koło Gospodyń Wiejskich, Klub Seniora, Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Wsi Pszenno „AKTYWNE PSZENNO”, Zespół „A to Heca”, przedstawiciele Cukrowni Świdnica, Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie, Przedszkola „Bajkowa Dolinka”, mieszkańcy Pszenna oraz sportowcy LKS Cukrownik Pszenno. Poznajmy ich bliżej.

Koło Gospodyń Wiejskich Pszenno

Wszystko zaczęło się od rozmów w bibliotece. Ich rezultatem było spotkanie 8 marca 2005 r., na którym to został utworzony Klub Pań Wiejskich (była to reaktywacja KGW, które działało na terenie Pszenna w latach 70. i 80. W 2009 r. kiedy powstał Klub Seniora w Pszennie, panie podjęły decyzję o powrocie do korzeni i zmianie nazwy na Koło Gospodyń Wiejskich. Pod takim szyldem obecnie działa 11 pań, które aktywnie wspierają Radę Sołecką, bibliotekę, świetlicę środowiskową. Współpracują również z Klubem Seniora i zespołem „A to Heca” w Pszennie. Biorą czynny udział we wszystkich możliwych wydarzeniach promujących swoją miejscowość i gminę Świdnica, tj. w dożynkach, świętach narodowych i innych imprezach okolicznościowych. Większość tych imprez uświetniają przygotowanymi własnoręcznie potrawami, wypiekami i nalewkami. Organizują dla wszystkich chętnych wyjazdy po polskiej ziemi do ciekawych i pięknych miejsc. Przewodniczącą Koła jest Anna Pawlica.

Przepis na Kolorowy pasztet – warzywny przekładaniec

MASA MARCHEWKOWA
0,5 kg marchewki, 2 jajka, sól, pieprz
Ugotowaną marchewkę zmiksować, dodać jajka, sól, pieprz – wymieszać.

MASA KALAFIOROWA:
Kalafior sparzyć, podzielić na różyczki, które następnie rozgnieść widelcem. Pokrojoną cebulkę udusić na maśle, wymieszać z z rozgniecionym kalafiorem, dodać jajko, bułkę tartą, sól, pieprz – wymieszać.

MASA BROKUŁOWA:
1 brokuł, ćwiartka selera, 1 ziemniak, 2 jajka, 1 szklanki śmietany 30%, żelatyna, sól, pieprz.
Ugotowany seler i ziemniak zmiksować. Brokuł sparzyć, podzielić na różyczki i poddusić na oliwie. Następnie zmiksować i wymieszać z pure ziemniaczano – selerowym. Dodać ubite jajka, śmietanę i rozpuszczoną żelatynę. Doprawić do smaku. Masy warzywne wylać do podłużnej formy – jedna na drugą. Upiec. Pasztet smakuje wybornie z sosem czosnkowym.


Klub Seniora w Pszennie

Jesień życia wcale nie musi być szara, wręcz przeciwnie – może być pełna płomiennych barw. Dowodem potwierdzającym tą tezę jest działalność Klubu Seniora z Pszenna, który w listopadzie 2018 r. świętował 10-lecie swojej działalności.

Na przestrzeni tych ponad 10 lat seniorzy z Pszenna odbyli ponad 20 wyjazdów, promowali gminę na jarmarkach bożonarodzeniowych i wielkanocnych, współorganizowali dożynki parafialne, świąteczne spotkania dla seniorów, obchody Dnia Dziecka i podjęli wiele inicjatyw z sołtysem, radą sołecką i działającym w swojej wsi Stowarzyszeniem „Aktywne Pszenno” oraz zespołem „A to Heca”. Spotykają się w każdą trzecią środę miesiąca i jak podkreślają będą dalej działać z niesłabnącą energią. Dzięki sąsiedzkiej współpracy z Klubem Seniora z Bystrzycy Górnej mieli możliwość także odbyć spotkanie z niemieckim Klubem z Lauchhammer k/ Cottbus. Oprócz smacznych potraw, z których są znani, seniorzy Pszenna wykonują rękodzieło: obrazy wykonane haftem krzyżykowym, serwetki, czy ręcznie zdobioną biżuterię. Przewodniczącą Klubu Seniora od lipca 2019 r. jest pani Irena Dzieciątko.


Stowarzyszenie Na Rzecz Promocji i Rozwoju Wsi Pszenno „Aktywne Pszenno”

Stowarzyszenie „Aktywne Pszenno” swoją działalność rozpoczęło w listopadzie 2015 r. jako Grupa inicjatywna. Swoją działalność opierają na pracy społecznej, dążą do integracji mieszkańców, podejmują działania edukacyjne i kulturalne, a w szczególności na rzecz dzieci i młodzieży. Na przestrzeni kilku lat zorganizowali m.in. wspólne ubieranie choinki na placu zabaw, zabawę karnawałową dla dzieci, festyn z okazji powitania wiosny, dnia dziecka, święto pieczonego ziemniaka, jarmark wielkanocny i Noc Świętojańską. Większość imprez na stałe zagościła w kalendarzach mieszkańców jako imprezy cykliczne. Od października 2016 działają jako zarejestrowane stowarzyszenie.


Cukrownia Świdnica

Dewiza firmy „Cukrownia to zakład przyjazny dla środowiska i ludzi w nim mieszkających”.

Historia cukrownictwa buraczanego rozpoczęła się z początkiem XIX wieku, kiedy w Konarach na Śląsku po raz pierwszy wyprodukowano cukier z buraków. Był to rok 1802. Opracowane przez Acharda wyniki badań były podwaliną uprawy buraka cukrowego i rozwoju przemysłu cukrowniczego. Dogodne warunki naturalne do uprawy buraka, dobrze rozwinięta sieć dróg, łatwość zaopatrzenia cukrowni w znaczną ilość wody stwarzały warunki rozwoju tego przemysłu na Śląsku, a więc również na ziemi świdnickiej i jej okolic. Z kilkunastu cukrowni jakie wybudowano na tym terenie w latach 1836-1860 czynna do dnia dzisiejszego jest już tylko cukrownia Świdnica, funkcjonująca w Pszennie. Za datę powstania cukrowni uznaje się datę 1848 rok. O tamtego momentu do czasów obecnych cukrownia przeszła ogromne przeobrażenia techniczne i organizacyjne.

Cukrownia Świdnica jest obecnie zakładem produkcyjnym należącym do światowego koncernu Südzucker, który w Polsce posiada 4 zakłady. Od 2003 r będąc jego częścią cukrownia zwiększyła kilkukrotnie zdolności produkcyjne, umożliwiające przerób buraków ze znacznych terenów Dolnego Śląska.

Rozwój ten jest możliwy dzięki ciągłym modernizacjom, wprowadzaniu nowoczesnych maszyn, sterowaniu procesem z wykorzystaniem najnowocześniejszych systemów automatyki i komputeryzacji. Ważne znaczenie dla cukrowni ma oddziaływanie na środowisko.

Firma kładzie duży nacisk na ekologię o czym świadczyć mogą inwestycje w ochronę powietrza, wybudowanie oczyszczalni ścieków przemysłowych i wprowadzenie programu ograniczenia hałasu.

Cukrownia to nie tylko maszyny, ale również pracownicy, których większość mieszka blisko zakładu produkcyjnego. Firma stwarza przyjazne warunki pracy, organizuje imprezy integracyjne dla załogi oraz wdraża program odmłodzenia załogi, zachęcając młodych do podjęcia pracy w cukrowni.

W ubiegłorocznej kampanii przeprowadzono tzw. „Dzień otwarty” dla osób zainteresowanych produkcją cukru. Zainteresowanie przeszło wszelkie oczekiwania, a pozytywne recenzje zmobilizowały Zarząd Firmy do kontynuacji tej imprezy w nadchodzącej kampanii, na którą już teraz organizatorzy serdecznie zapraszają.


Zespół „A to Heca”

Zespół „A to Heca” powstał w marcu 2012 r przy Kole Gospodyń Wiejskich w Pszennie.

Instruktorem muzycznym jest Jolanta Kotowicz, a akompaniuje Kazimierz Krawczyk. Próby zespołu odbywają się w każdy wtorek na świetlicy w Pszennie. Repertuar „A to Hecy” jest bardzo szeroki i różnorodny. Zespół prezentuje piosenki własnego autorstwa oraz przeróżnych twórców ludowych występując na dożynkach, świętach narodowych, kościelnych i imprezach okolicznościowych. Zespół „A to Heca” otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Zaprezentował się także na antenie Radia Wrocław w edycji Zima 2016- Listy Przebojów Ludowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *