Będzie witać jak należy

Zaniedbane rondo przy ul. Generała Władysława Sikorskiego, nie wita w należyty sposób wjeżdżających do miasta od strony północnej. Wkrótce jednak ta antywizytówka Świdnicy odmieni swój wygląd.

Zaniedbane rondo przy ul. Generała Władysława Sikorskiego, nie wita w należyty sposób wjeżdżających do miasta od strony północnej. Wkrótce jednak ta antywizytówka Świdnicy odmieni swój wygląd.

 

 

Zarośnięte i nieestetyczne rondo Solidarności na wjeździe do miasta ze strony Strzegomia, jest pierwszym obrazem jaki widzą goście wjeżdżający do Świdnicy. Ten obraz utrwala się także wśród osób jadących z małej obwodnicy od strony Wałbrzycha, tych z łącznika do autostrady A4, a także tych jadących od strony i w kierunku Strzegomia. Rondo nie zachęca do odwiedzenia Świdnicy, a biorąc pod uwagę ważny szlak komunikacyjny w jakim się znajduje, powinno raczej pełnić funkcję estetycznego „witacza”.

Rondo powstało przy okazji budowy małej obwodnicy Świdnicy, która zaczyna się w Słotwinie. Po uruchomieniu trasy, status drogi wojewódzkiej straciła ulica Sikorskiego, którą miasto przejęło, a której remont się już rozpoczął. Nazwę dla ronda wybrali świdniccy radni, ale jednak jego utrzymanie nie leży w obowiązkach miejskich. Odpowiada za to Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu, która ma w trosce jedynie wykaszanie trawy, a nie jego estetykę.

Ostatnio nowe nasadzenia pojawiły się w koszach kwiatowych na latarniach, w skrzynkach balkonowych, stojakach, dzbanach i gazonach ustawionych w różnych punktach miasta. Zadbano też o ronda przy ul. Śląskiej/Pionierów, Pionierów/Sprzymierzeńców i Orląt Lwowskich. Koszt wszystkich prac pielęgnacyjnych oraz nasadzeń, w tym także zakup kwiatów i roślin wyniósł 165 tys. zł. Właśnie z powodu odbiegającego wizualnie od wszystkich w mieście rond, Świdnica chociaż nie jest gospodarzem terenu, postanowiła przejąć zagospodarowanie zieleni i w tym miejscu. Dokona tego za porozumieniem stron i na własny koszt. Za pieniądze z budżetu będzie dokonywać także jej pielęgnacji.

W ramach poprawy estetyki wystąpimy do DSDiK z prośbą o utrzymanie tego ronda – mówi Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy zapowiadając zmiany.

Marlena Mech

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *