Będzie remont linii kolejowych

Zostanie przeprowadzona modernizacja linii kolejowej 137 (Legnica-Jaworzyna Śląska- Świdnica-Kamieniec Ząbkowicki) i 285 (Wrocław Główny-Sobótka-Świdnica-Jedlina Zdrój) wraz z łącznicą kolejową 771 (Świdnica Przedmieście-Świdnica Miasto).O remont walczyli członkowie Świdnickiego Forum Rozwoju.

1 2

W 2015 roku Świdnickie Forum Rozwoju, jako jedyne stowarzyszenie w regionie włączyło się aktywnie w konsultacje Krajowego Programu Kolejowego, wówczas zebraliśmy ponad 2600 podpisów pod apelem do Pani Minister Infrastruktury Marii Wasiak ws. remontu linii kolejowej 137 Katowice-Legnica. Nasze starania i podpisy mieszkańców nie zostały wyrzucone do kosza. Opłaciła się korespondencja z Ministerstwem Infrastruktury – mówią Adam Grabicki, koordynator akcji zbiórki podpisów i Marcin Paluszek, prezes ŚFR. – Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy cały czas wspierali naszą akcję. Dziękujemy za współpracę lokalnym mediom, które nagłośniły w zeszłym roku naszą akcję. Obiecujemy „trzymanie ręki na pulsie”. Miejmy nadzieję, że nasze miasto zyska szybkie i bezpieczne połączenie kolejowe z Wrocławiem, Wałbrzychem a także poprzez remont linii kolejowej 137 z Legnicą, Górnym Śląskiem i Opolszczyzną. Dzięki wpisaniu zadania na listę podstawową, jest szansa, że rozwój Świdnicy nie zostanie zahamowany.

KPK określa zadania inwestycyjne obejmujące infrastrukturę kolejową zarządzaną przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Program zakłada maksymalne wykorzystanie środków UE na sfinansowanie projektów w ramach: Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF), Programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020 oraz Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020. Oprócz środków unijnych, na sfinansowanie programu zostaną przeznaczone także środki własne PKP PLK SA oraz publiczne środki krajowe. Wpisanie inwestycji na listę podstawową daje gwarancję finansowania.

– Sprawne, częste, szybkie a przede wszystkim bezpieczne połączenia z sąsiednimi dużymi ośrodkami jak Wałbrzych, Wrocław pozwolą na dalszy rozwój Świdnicy, a w perspektywie kilku lat ograniczą odpływ młodych ludzi z naszego miasta. Skorzysta na tym również sektor przemysłowy i turystyczny proponujący szybki dostęp do swoich usług– uważa Marcin Paluszek, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

(ŚFR)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *