Będzie nowy szef straży miejskiej

Już wkrótce straż miejska będzie miała nowego szefa! Takie jest pokłosie akcji świdniczanina Henryka Kosiorowskiego, który zabiegał o zwołanie referendum w sprawie likwidacji jednostki w naszym mieście.

Już wkrótce straż miejska będzie miała nowego szefa! Takie jest pokłosie akcji świdniczanina Henryka Kosiorowskiego, który zabiegał o zwołanie referendum w sprawie likwidacji jednostki w naszym mieście.

Mężczyzna w tym celu przez kilka tygodni zbierał podpisy mieszkańców. Po weryfikacji podpisów przez specjalnie powołaną komisję okazało się, że nie ma wymaganej liczby – z 5039 podpisów aż 832 zostało zanegowanych. Aby referendum mogło zostać ogłoszone o jego zwołanie musiało zabiegać 10 procent uprawnionych do głosowania, czyli dokładnie 4777 osób.

Ważnych podpisów jest tylko 4207. Pod petycją o zwołanie referendum znalazły się podpisy dokładnie 8,8 proc. uprawnionych do głosowania. Do wymaganego progu 10 proc. zabrakło więc ponad 550 podpisów – wyjaśnia radny Albert Gaszyński, który stał na czele komisji.

14 września odbyła się nadzwyczajna sesja rady miejskiej, podczas której radni odrzucili wniosek w sprawie organizacji referendum.

Mimo że póki co świdniczanie nie zabiorą głosu w sprawie rozwiązania miejskiej służby mundurowej, nie oznacza to, że praca Henryka Kosiorowskiego poszła na marne. Nie tylko może on uzupełnić listę o nowe podpisy, ale ponadto od 1 października straż miejska będzie miała nowego szefa. Po ponad 16 latach pracy ze stanowiska komendanta pożegnamy Stanisława Rybaka – taką decyzję ogłosiła na nadzwyczajnej sesji prezydent Świdnicy. Beata Moskal-Słaniewska licząc się z głosem ponad 4 tys. mieszkańców zdecydowała rozwiązać tę współpracę, co podyktowane było koniecznością wprowadzenia reorganizacji w jednostce podległej miastu.

Rozwiązanie umowy nastąpi z dniem 1 października. Nowego szefa wyłoni konkurs.

 

Więcej w „Wiadomościach Świdnickich” w poniedziałek.

 

mm

 

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *