Będzie kolejny klub seniora i nie tylko

To już pewne. W miejscu dawnego „Domosu” na os. Młodych w Świdnicy powstanie centrum integracji dla osób w różnym wieku: klub seniora, nowa filia biblioteki i pomieszczenie dla spotkań młodzieży.

To już pewne. W miejscu dawnego „Domosu” na os. Młodych w Świdnicy powstanie centrum integracji dla osób w różnym wieku: klub seniora, nowa filia biblioteki i pomieszczenie dla spotkań młodzieży.

Odkupią „Domos”

Władze Świdnicy chcą stworzyć kolejne miejsce, w którym seniorzy, ale też młodzi ludzie będą mogli w aktywny sposób spędzać wolny czas. Jeszcze w maju radni wyrazili zgodę kupno dawnego pawilonu handlowego „Domos”, który znajduje się przy ul. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego. W tym miejscu ma powstać nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, klub seniora oraz klub młodzieżowy. – Obecna siedziba filii MBP to kilkudziesięcioletni budynek, który docelowo zostanie zlikwidowany. W planach jest zagospodarowanie terenu wokół „Domosu” na tak bardzo potrzebne parkingi oraz plac zabaw dla najmłodszych –  informuje Mateusz Jadach z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Świdnicy i jak zaznacza, w tym roku władze miasta planują jedynie zakup nieruchomości. Realizacja projektu możliwa będzie ze wsparciem środków unijnych, stąd może się rozpocząć po ogłoszeniu odpowiednich konkursów. – Zabiegać będziemy o środki zewnętrzne, żeby projekt mógł zostać zrealizowany w przyszłym roku – zapewnia Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

O powstanie na os. Młodych klubu seniora interpelowało wielu świdnickich radnych. Na przykład Krzysztof Grudziński na lokalizację zaproponował oddział Młodzieżowego Domu Kultury „Bartek”, który znajduje się przy ul. Marcinkowskiego w Świdnicy. Wśród mieszkańców pojawiły się też głosy, aby klub seniora stworzyć przy kościele. Władze miasta jednak rozważyły własne możliwości lokalizacyjne.

Dwa kluby już są

Nie ma żadnych wątpliwości, że miejsca spotkań dla osób starszych w Świdnicy są bardzo potrzebne. – Według danych demograficznych  w tej chwili około 20 proc. mieszkańców Świdnicy jest w wieku senioralnym, stąd podejmowane są działania mające na celu podnoszenie komfortu ich życia – wyjaśnia Mateusz Jadach.

Świdnica obecnie dofinansowuje dwa kluby seniora. Jeden na osiedlu Zarzecze przy Parafii Kościoła Miłosierdzia Bożego w Świdnicy, a drugi przy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej na os. Młodych. – W klubach prowadzone są różnego typu zajęcia dla osób starszych dostosowane do ich potrzeb i przede wszystkim zainteresowań. Z budżetu sfinansowane jest niezbędne wyposażenie oraz praca animatorów – informuje Jadach.

W „Przystani” życie płynie

Kolejnym miejscem, w którym seniorzy od blisko 15 lat mogą spędzać wolny czas jest Dom Dziennego Pobytu „Przystań” przy ul. Saperów. – Jest to jednostka organizacyjna Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Do zadań ośrodka należy w szczególności profilaktyka i prewencja psychologiczno-pedagogiczna zmierzająca do przeciwdziałania patologii życia społecznego ludzi starszych oraz świadczenie usług opiekuńczych na rzecz osób znajdujących się w trudnych warunkach materialnych, emerytów, rencistów, inwalidów, osób samotnych, względnie mających złą sytuację rodzinną – wyjaśnia Jadach. Oprócz miejsc spotkań osób starszych, w placówce odbywają się różne zajęcia rehabilitacyjne i masaże. Prowadzone są także zajęcia aktywizujące tj. malarstwo, robótki ręczne, seanse filmowe, zajęcia muzyczne, sportowe, wieczorki taneczne, wycieczki i wiele innych.

Zawiszów też chce

Mieszkańcy Zawiszowa nie chcą pozostać w tyle i również proszą o wybudowanie na ich osiedlu miejsca spotkań seniorów.  – Na Zarzeczu mają, na os. Młodych też mają, a będą mieli jeszcze lepszy, a o Zawiszowie władze zapomniały? – żali się pan Zdzisław. W imieniu mieszkańców, prośbę do władz wystosowała radna z tego rejonu. – Proszę o przeznaczenie środków finansowych na wyposażenie i utrzymanie klubu seniora na os. Zawiszów. Tu mieszka znaczna ilość osób starszych, emerytów i rencistów, którzy chętnie spędzaliby czas wspólnie, w miejscu do tego przeznaczonym, gdzie będą organizowane ciekawe i urozmaicone zajęcia – mówi Magdalena Rumiancew-Wróblewska i proponuje, żeby pieniądze na ten cel pozyskać z programu ministerialnego Senior-Vigor.  – Pomieszczenia na ten cel przeznaczy Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zawiszów”. Miasto będzie ponosić tylko koszty konserwacji i mediów – zaznacza radna. Mimo tak przedstawionej sprawy, mieszkańcy Zawiszowa na razie nie mają co liczyć na stworzenie im takiego miejsca.  – Miasto już wyposażyło klub seniora na Zarzeczu, a obecnie będzie wspierać finansowo kluby seniora na Zarzeczu i os. Młodych – tłumaczy prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska i zapewnia, że na bieżąco są monitorowane pojawiające się możliwości wsparcia działalności na rzecz seniorów z funduszy zewnętrznych. – Pragnę podkreślić, że tworzenie klubów seniora jest procesem długotrwałym oraz będzie realizowane przez nasze miasto – dodaje prezydent.

tekst Beata Figurna-Garbiec, fot. Wiktor Bąkiewicz

*Artykuł ukazał się w 29. numerze „Wiadomości Świdnickich” z 20 lipca 2015 r. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *