Będą wspólnie czytać Konstytucję (DOŁĄCZ DO AKCJI)

Mieszkańcy, władze miasta, radni, dziennikarze, przedstawiciele środowisk oświatowych i zaproszeni goście 5 maja na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej w Świdnicy będą czytać fragmenty Konstytucji.

fot. archiwum redakcji ws-24.pl

Na wydarzenie zapraszają Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy i radny Marcin Paluszek. – Obserwując narastającą w obecnych czasach postawę prezentowaną przez wiele środowisk w naszym kraju, które usiłują deprecjonować te wartości, jako świdniczanin oraz radny wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną, chcielibyśmy przypomnieć mieszkańcom Świdnicy, że poszanowanie dla zapisanych w Ustawie Zasadniczej praw, wolności, ale także obowiązków jest podstawą naszego codziennego funkcjonowania. Dlatego też, zapraszam wszystkich świdniczan na akcję pod nazwą „Świdniczanie czytają Konstytucję”, która polegać będzie na wspólnym przeczytaniu fragmentów ustawy zasadniczej-  ważnych dla mieszkańców, zaproszonych gości, władz miasta oraz osób publicznych, przedstawicieli środowisk np. dziennikarskich, szkolnych czy sędziowskich – zaprasza Marcin Paluszek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy.

Wydarzenie zostanie zorganizowane 5 maja o godzinie 12.00 na skwerze przy ul. Franciszkańskiej w Świdnicy.  – Wydarzenie odbędzie się tam, gdzie na co dzień poruszają się mieszkańcy miasta – na skwerze przed Miejską Biblioteką Publiczną, aby podkreślić, że Konstytucja jest podstawą naszego codziennego życia w każdym miejscu i dotyczy każdego z nas – zaznacza radny.

Podczas czytania Konstytucji rozstrzygnięty zostanie także konkurs plastyczny dla uczniów świdnickich szkół po nazwą „Świdniczanie czytają Konstytucję-to już 20 lat!”. Wszystkie prace plastyczne będą prezentowane podczas całego wydarzenia na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymają również najnowsze wydanie Ustawy Zasadniczej w formie książkowej.

Zgłoszenia przeczytania fragmentu Konstytucji można przesłać do dnia 30 kwietnia 2017 roku mailowo: czytam.konstytucje@o2.pl lub pod numerem telefonu MBP: 74 640 09 46.

oprac. (bfg)

To już 20 lat!

W 2017 roku obchodzimy dwudziestą rocznicę uchwalenia obowiązującej w naszym kraju Konstytucji. Ustawa Zasadnicza uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997, zatwierdzona w referendum ogólnokrajowym w maju 1997 roku jest fundamentem demokratycznego państwa prawa i gwarancją wolności i równości wszystkich obywateli Polski. W preambule zostały określone wartości priorytetowe dla polskiego społeczeństwa, które wprowadzone w życie decydują o harmonijnym funkcjonowaniu państwa polskiego. Wartości te, wśród których wymieniono poszanowanie wolności i sprawiedliwości, dialog społeczny, rzetelność i sprawność działania instytucji publicznych, poszanowanie i umacnianie praw obywatelskich i ich wspólnot, leżą u podstaw wszystkich spisanych w Konstytucji praw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *