Będą godnie maszerować

Zbliżają się powiatowe obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z tej okazji, już po raz 17. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdnicy organizuje przemarsz ulicami miasta. Chce w ten sposób zwrócić uwagę władz na problemy, z jakimi codziennie muszą się mierzyć osoby niepełnosprawne.

fot. (bfg)

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada na 5 maja i został ustanowiony w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i jest integralnie związany z europejskim Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych (Rendez-vous de la Dignité, „Spotkanie z godnością”).

W Świdnicy uroczystość odbędzie się 9 maja. Tradycyjnie o godzinie 13.00 wszyscy sympatycy spotkają się przed urzędem miejskim. Setki osób z balonami i transparentami wyruszą w barwną podróż ulicami Armii Krajowej, Wałbrzyską i Łukową. Przemarsz zakończy się w tym roku w świdnickim Rynku, gdzie o godzinie 14.00 rozpocznie się happening. – Postaramy się poruszyć serca i sumienia środowisk opiniotwórczych, kształtować opinię społeczną w kierunku akceptacji osób niepełnosprawnych, promować ich osiągnięcia w dziedzinie teatru, muzyki, plastyki, wspierać emocjonalnie ich rodziny. W trakcie imprezy usłyszymy Orkiestrę DETĄ z Żarowa, zespół Olszaniacy. O godz. 14.00 rozpocznie się happening. Przewidujemy wesołą zabawę, w niebo wyślemy balony z marzeniami. Następnie w teatrze pokażemy zdolności wokalne i teatralne naszych podopiecznych. Serdecznie zapraszamy mieszkańców – informuje Dorota Imioła z PSONI Koło w Świdnicy.

Celem obchodów Dnia Godności jest przede wszystkim integracja społeczna i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych intelektualnie. – Ustanawiając w tym samym czasie Dzień Godności, PSONI chciało podkreślić, że niepełnosprawność intelektualna podobnie jak fizyczna lub kolor skóry, płeć czy poglądy polityczne, nie mogą być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka – wyjaśniają organizatorzy.

Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności osób z tym rodzajem niepełnosprawności, pokazanie ich możliwości, a także zwrócenie uwagi na bariery jakie napotykają w życiu. Ten dzień jest doskonałą okazją do integracji osób zdrowych i niepełnosprawnych, jest dniem manifestowania tolerancji i równouprawnienia.

(BFG)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *