Będą dodatkowe miejsca w żłobku

zlobek

zlobekBaza Żłobka Miejskiego nr 1 przy ul. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy zostanie poszerzona o kolejne 15 miejsc. Taką decyzję podjęli świdniccy radni podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy.

Baza Żłobka Miejskiego nr 1 przy ul. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy zostanie poszerzona o kolejne 15 miejsc. Taką decyzję podjęli świdniccy radni podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy.

zlobek

W budżecie miasta na ten rok zapewnione zostały środki w wysokości 214 tys. zł na realizację zadania „Rozwój infrastruktury Żłobka Miejskiego nr 1 w Świdnicy w celu zwiększenia liczby miejsc i podniesienia jakości opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w Gminie Miasto Świdnica”. Na ostatniej sesji kwota ta została uwzględniona w ramach przesunięć w budżecie – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Miasto jest na etapie projektu zmiany funkcji pomieszczeń, co pozwoli na zapewnienie dodatkowych 15 miejsc w żłobku. Obecnie żłobek jest przeznaczony na 85 dzieci. Inwestycja sprawi, że w miejskiej placówce zmieści się setka najmłodszych. – Nowe miejsca zostaną wygospodarowane w pomieszczeniu po byłej pralni. Na tę grupę przeznaczony zostanie cały ciąg magazynowy, a wtedy pralnia zostanie zrobiona w kotłowni – informuje Beata Łopatowska, dyrektor Żłobka Miejskiego nr 1 w Świdnicy. – Prace remontowe będą rozległe, począwszy od burzenia ścian, zrywania podłóg, po wyburzenie ścianek działowych, a następnie zadbanie o wyposażenie czyli kupno dywanów, zabawek itp.

Dodatkowo miasto stara się o pozyskanie środków zewnętrznych. – Bierzemy udział w konkursie „MALUCH – edycja 2015”, ogłoszonym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Wyniki konkursu poznamy pod koniec kwietnia – mówi rzeczniczka.

O potrzebie dodatkowych miejsc w świdnickim żłobku dyskutowano już podczas Komisji Oświaty, która odbyła się w piątek, 20 marca. – Po zakończeniu prac remontowych i adaptacyjnych żłobek będzie dysponować setką miejsc, co w znacznym stopniu złagodzi dotychczasowy ich deficyt – uważa Jan Górski, przewodniczący Komisji Oświaty w Świdnicy. Zadowolenia nie kryje też Beata Łopatowska. – Cieszę się, że aktualne przesunięcia budżetowe pozwolą na rozpoczęcie prac remontowych – mówi dyrektorka. – Ale nie ukrywam, że z niecierpliwością czekam na 22 kwietnia. Wtedy okaże się, czy dostaliśmy dofinansowanie z konkursu „MALUCH”.

Jeśli tak by się stało, pozwoliłoby to na realizację ważnych dla placówki inwestycji. – Chciałabym zrobić dla dzieci bardzo potrzebny plac zabaw oraz ogrodzenie. Ten obecny jest już przestarzały. Marzy mi się taki nowoczesny, z prawdziwego zdarzenia – przyznaje dyrektorka żłobka.

Placówka ma być gotowa na przyjęcie nowej grupy już w październiku tego roku.

Zdajemy sobie sprawę, że te dodatkowe 15 miejsc to jedynie kropla w morzu potrzeb, ponieważ dzieci do lat 3 w Świdnicy jest znacznie więcej niż tylko 100 – mówi radna Grażyna Sławińska-Gąska. – Marzy mi się budowa żłobka także w drugiej części miasta. Jako radna chciałabym odciążyć młode, pracujące małżeństwa, bo sama wiem, jak ciężko jest jednocześnie pracować i wychować potomstwo.

Kiedy zapisy do żłobka?

Zapisy do Żłobka Miejskiego nr 1 ruszą 15 kwietnia. Rodzice swoje pociechy mogą zapisywać do końca miesiąca. Opłata za jedno dziecko w miejskiej placówce wynosi ok. 330 zł. – Jest to uzależnione od ilości godzin oraz od wykupu wyżywienia. Każda godzina kosztuje 88 groszy, a dzienna stawka za jedzenie to 7 zł – informuje Beata Łopatowska. To prawie o połowę niższa cena niż w prywatnych żłobkach, dlatego tak ważne jest, aby miejsc w miejskim żłobku było jak najwięcej.

Beata Figurna-Garbiec, fot. Wiktor Bąkiewicz

*Artykuł ukazał się w numerze 14. „Wiadomości Świdnickich” z 7 kwietnia 2015 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *