Basen w Witoszowie Dolnym z ekologicznym systemem ogrzewania

Oddana do użytku we wrześniu 2018 roku przyszkolna pływalnia w Witoszowie Dolnym może poszczycić się nowoczesną bezobsługową kotłownię na biomasę (pellet, zrębek, itp.) dostarczoną przez firmę RenCraft Alternatywne Źródła Energii.

Kocioł biomasowy HDG Compact 200 kW

Dla pokrycia zapotrzebowania na ciepło obiektu (c.o. instalacji grzejnikowej, c.o. ogrzewania podłogowego, wentylacji, technologii basenowej oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej) zainstalowano zautomatyzowany system biomasowy o łącznej mocy 500 kW. Składa się on z kotła HDG M300 oraz kotła HDG Compact 200.

Korzyści

Kocioł typu HDG M300-400 to nowatorskie podejście do techniki grzewczej opracowanej przez niemiecką firmę HDG Bavaria. Idealnie sprawdza się w większych obiektach użyteczności publicznej oraz budynkach komercyjnych (hotel, spa, zakład produkcyjny). Kocioł może spalać paliwa w różnej formie tj. zrębki, pellet i trociny oraz w przeróżnym zakresie wartości opałowej. Urządzenie nie ma specjalnych wymagań co do zabudowy, ponieważ dostarczane jest w częściach – osobno komora spalania i wymiennik. Do kolejnych zalet systemu HDG należy bezobsługowe czyszczenie i odpopielanie, które odbywa się automatycznie a duże pojemniki na popiół wydłużają okresy pomiędzy czynnościami serwisowymi. Przy wzroście zapotrzebowania na moc istnieje również możliwość łączenia kotłów do pracy w kaskadzie co przekłada się na większą elastyczność dopasowania się mocy źródła do aktualnego zapotrzebowania a co najważniejsze – generuje niskie koszty eksploatacyjne. Bardzo ważnym argumentem poza bezobsługową pracą systemu jest elastyczność związana z możliwością spalania wszystkich paliw rozdrobnionych a nie tylko np. pelletu. Mając taką możliwość użytkownik nie jest zakładnikiem ceny i dostawcy.

– Basen w Witoszowie Dolnym jest dobrym przykładem na to jak samorząd zabiega o zrównoważony rozwój mieszkańców oraz środowiska. Technologia, którą promujemy od kilkunastu lat oprócz wysokiej jakości oraz komfortu użytkownika zapewnia wymierne korzyści ekonomiczne w perspektywie długoterminowej. Z naszych rozwiązań korzysta ponad 300 gmin w całym kraju. Warto w tym miejscu nadmienić, że hala sportowa wraz z budynkami szkolnymi przy której powstała pływalnia również ogrzewana jest przez system biomasowy marki HDG Bavaria (2 kotły typu HDG Compact 200 kW działające od 2008 roku). Łączna moc obydwu źródeł dla całego kompleksu wynosi 900 kW – podkreśla Jarosław Nagły, członek zarządu RenCraft Sp. z o.o.

Kocioł biomasowy HDG M 300 kW

Technologia HDG umożliwia również współpracę z innymi niekonwencjonalnymi źródłami energii np. instalacje solarne i fotowoltaiczne. Obiekt pływalni wykorzystuje do podgrzewu ciepłej wody użytkowej również kolektory słoneczne oraz powietrzną pompę ciepła.

-Kotłownia przy basenie jest drugą kotłownią tego typu w gminie. Zdecydowaliśmy się zainstalować ponownie ekologiczną kotłownię po ocenie efektywności energetycznej i ekonomicznej urządzeń wcześniej zainstalowanych w hali sportowej w Witoszowie Dolnym, które pomimo, że zostały zainstalowane dla potrzeb hali, ogrzewają jeszcze przylegającą do niej szkołę i przedszkole po termomodernizacji. Pierwsza kotłownia zdała egzamin, a druga jest jeszcze w okresie wczesnej eksploatacji i pierwszego sezonu grzewczego. Na razie zapowiada się obiecująco, ale wnioski będziemy mogli wyciągnąć dopiero po rozliczeniu pełnego roku eksploatacji – mówi Zbigniew Kanicki, Zastępca Wójta Gminy Świdnica.

Alternatywne źródła energii dla małych i dużych

Firma RenCraft Sp. z o.o. jest wyłącznym przedstawicielem producenta kotłów grzewczych na biomasę HDG Bavaria GmbH na terenie Polski. Oprócz dostaw i uruchomienia technologii spółka realizuje projekty z zakresu głębokiej termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej wraz ze zmianą źródła ciepła na odnawialne – np. pompy ciepła. W zakresie wykorzystania energii z gruntu firma współpracuje z austriackim producentem pomp ciepła – iDM-Energiesysteme GmbH. Oprócz jednostek dużej mocy, paletę produktów uzupełniają gruntowe i powietrzne pompy ciepła iPump (3 do 13 kW), które idealnie sprawdzą się w budownictwie jedno i wielorodzinnym.

-Poszukując co raz to nowych rozwiązań technologicznych w segmencie kotłowni biomasowych podjęliśmy współpracę z firmą ÖkoFEN z Austrii, która jest liderem w produkcji kondensacyjnych kotłów opalanych pelletem. Zalety kotłów Pellematic to przede wszystkim wysoka sprawność (nawet do 107,3 %), oszczędność paliwa nawet do 18%, łatwy i szybki montaż oraz niezawodność potwierdzona ponad 20-letnim doświadczeniem w ich produkcji. Kotły dostępne są zarówno w wersji z załadunkiem ręcznym jak i automatycznym. Dla klientów indywidualnych polecamy kocioł Easypell o mocy od 16 do 32 kW (w cenie już od 13 500 zł), na który można otrzymać dotację z programu Czyste Powietrze” – dodaje Jarosław Nagły.

Kocioł biomasowy HDG M 300 kW

Więcej informacji o rozwiązaniach RenCraft Sp. z o.o. w zakresie odnawialnych i alternatywnych źródeł energii na stronie internetowej www.rencraft.eu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *