Żarów oczyszcza nowocześnie [FOTO]

zarow suszarnia 2

zarow suszarnia 2Jedyna tak nowoczesna suszarnia osadów w powiecie świdnickim właśnie została otwarta w Żarowie. Inwestycja kosztowała blisko cztery miliony złotych.

Jedyna tak nowoczesna suszarnia osadów w powiecie świdnickim właśnie została otwarta w Żarowie. Inwestycja kosztowała blisko cztery miliony złotych.

 

zarow suszarnia

 

Do tej pory oczyszczalnia wytwarzała 1200 ton osadu rocznie, dzięki suszarni uzyska zmniejszenie jego ilości do około 400 ton

 

 Suszarnia na terenie żarowskiego Przedsiębiorstwa Wodno-Ściekowego, powstała w zaledwie kilka miesięcy. W piątek, 27 marca została oficjalnie oddana do użytku.

zarow suszarnia 2

Choć inwestycja kosztowała prawie cztery miliony złotych, na realizację tego zadania udało się pozyskać kilkumilionowe dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Wraz z budową nowego obiektu, oczyszczalnia zakupiła również specjalistyczne urządzenia, w tym płuczki do piasku, prasę odwadniającą osad i rurociąg wody technologicznej.

Gospodarka odpadami zawsze była trochę na bocznym torze, dlatego tym bardziej cieszę się, że w Żarowie powstał tak nowoczesny obiekt. Jesteście na tym polu liderem. Serdecznie gratuluję – mówił podczas uroczystego otwarcia suszarni Aleksander Marek Skorupa,prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Obiekt, który swoim wyglądem przypomina ogrodniczą szklarnię, mierzy 86 metrów długości i 12 metrów szerokości. Działa automatycznie, jedynie wywożenie osadu z części magazynowej wymaga pracy obsługi.

Gratuluję realizacji tak nowatorskiej inwestycji, ale przede wszystkim sprawnego wykorzystania środków unijnych. Bo jest to największe przedsięwzięcie na terenie zakładu od wielu lat – podkreślał w dniu otwarcia burmistrz Leszek Michalak.

Nową inwestycję oczyszczalnia w Żarowie zrealizowała w ramach projektu, który otrzymał dofinansowanie na poziomie 85 proc. wartości inwestycji, czyli prawie trzech milionów złotych.

Wykonanie tego zadania pozwoliło na spełnienie wymagań w zakresie oczyszczania ścieków oraz podwyższyło efektywność ekonomiczną działania oczyszczalni. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej możliwe będzie teraz suszenie osadu, w trakcie którego nastąpi jego redukcja. Oczyszczalnia wytwarzała do tej pory 1200 ton osadu rocznie, dzięki suszarni uzyska zmniejszenie jego ilości do około 400 ton. Serdecznie podziękowania kieruję w stronę wszystkich, którzy wspierali realizację naszego projektu. Wszędzie spotykaliśmy się z życzliwym przyjęciem – zaznaczał Andrzej Kiszecki, prezes Przedsiębiorstwa Wodno-Ściekowego w Żarowie.

zarow suszarnia 1

Na ogół tego typu suszarnie nie znajdują się przy niewielkich oczyszczalniach, tylko przy dużych obiektach. Żarowska instalacja jest jedyną taką, która funkcjonuje w powiecie świdnickim.

 

Oprac. mm, foto: UM Żarów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *