Akcja Znicz 2019

25 kolizji i wypadków, 2 osoby ranne, 5 pijanych kierowców – rekordzista z 2,9 promila alkoholu w organizmie. Policja podsumowała tegoroczną akcję „Znicz”.

Od czwartku, a więc od momentu, gdy rozpoczęto akcję „Znicz 2019” do niedzieli na terenie powiatu świdnickiego doszło łącznie do  25 zdarzeń drogowych. Odnotowano w ciągu tych dni 23 kolizje oraz 2 wypadki, w których rannych zostały 2 osoby. W tym czasie funkcjonariusze ujawnili i zatrzymali na drogach naszego powiatu 5 kierowców „na podwójnym gazie”, którzy pomimo wielokrotnych apeli, zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu. To mężczyźni w wieku od 39 do 65 lat, zatrzymani na terenie powiatu.

Niechlubnym rekordzistą okazał się 43-letni mieszkaniec powiatu poznańskiego zatrzymany przez funkcjonariuszy Ogniwa Interwencyjno-Patrolowego, Wydziału Prewencji świdnickiej komendy. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli kiedy kierował samochodem osobowym marki Mercedes. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 2,9 promila alkoholu w organizmie.


Przełom października i listopada to rokrocznie okres wzmożonego ruchu na polskich drogach. Szczególnie widoczny jest on w okolicach cmentarzy, kościołów i na trasach dojazdowych do miast. Na większą ilość pojazdów i pieszych oczywiście zareagowali policjanci, którzy zwiększyli działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Jak co roku, kulminacją tego okresu były uroczystości związane z „Dniem Wszystkich Świętych” oraz „Zaduszek”. W tych dniach policjanci przeprowadzili akcję „Znicz 2019”.

Funkcjonariusze ruchu drogowego realizowali czynności mające na celu ograniczenie tych zachowań na drodze, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W celu zapewnienia użytkownikom dróg bezpiecznej podróży do miejsc docelowych i powrotu do domu oraz utrzymania płynności ruchu, mundurowi z całego Dolnego Śląska wzmogli intensywność kontroli na głównych ciągach komunikacyjnych naszego województwa i miasta Świdnica.  – Warto pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym pogorszeniu ulegają warunki atmosferyczne, co w połączeniu ze świątecznym wzrostem natężenia ruchu, utrudnia poruszanie się kierowcom. Mgła i padający deszcz często ograniczają nam widoczność i wydłużają czas reakcji na zagrożenie na drodze. Dostosujmy więc prędkość do panujących warunków drogowych. Warto jechać wolniej, aby bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży – apelowali w publicznych komunikatach. Mundurowi pamiętali również o pieszych, którzy są szczególnie narażeni na udział w zdarzeniach drogowych. – W porze wieczorowo-nocnej poruszając się po drodze słabo oświetlonej, dla własnego bezpieczeństwa używajmy elementów odblaskowych, niezależnie czy jest to obszar zabudowany, czy nie – podkreślali w mediach. Przypominali również, że powinniśmy ich używać każdego dnia. – Na pewno „odblaski” sprawią, że będziemy bardziej widoczni dla kierowców poruszających się po drodze, a przez to zwiększy się nasze bezpieczeństwo – mówili zgodnie.

Swoim nadzorem policjanci objęli szczególnie te miejsca, gdzie nastąpiły zmiany w organizacji ruchu, zwłaszcza w okolicach cmentarzy i tam gdzie ruch dla pojazdów zostanie całkowicie zamknięty. W razie potrzeby ręcznie kierowali ruchem, aby nie dopuścić do zatorów i nadmiernych utrudnień. Wszystkie te miały przede wszystkim charakter pomocowy. Mundurowi informowali, doradzali i objaśniali wszystkie niejasności związane ze zmianami w organizacji ruchu, aby każdy mógł bezpiecznie dotrzeć w miejsce spoczynku swoich bliskich oraz bez utrudnień i w spokoju uczcić ich pamięć. W tym szczególnym okresie we wzmożone działania na rzecz bezpieczeństwa zaangażowani będą również policjanci z pionów prewencji i kryminalnego. Funkcjonariusze patrolowali m.in okolice cmentarzy i terenów przykościelnych. Zwiększonym nadzorem policjanci objęli także komunikację zbiorową. Wyniki działań poznamy za kilka dni.

(opr)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *