Na sygnale, Polecamy

Akcja Znicz 2019

25 kolizji i wypadków, 2 osoby ranne, 5 pijanych kierowców – rekordzista z 2,9 promila alkoholu w organizmie. Policja podsumowała tegoroczną akcję „Znicz”.

Od czwartku, a więc od momentu, gdy rozpoczęto akcję „Znicz 2019” do niedzieli na terenie powiatu świdnickiego doszło łącznie do  25 zdarzeń drogowych. Odnotowano w ciągu tych dni 23 kolizje oraz 2 wypadki, w których rannych zostały 2 osoby. W tym czasie funkcjonariusze ujawnili i zatrzymali na drogach naszego powiatu 5 kierowców „na podwójnym gazie”, którzy pomimo wielokrotnych apeli, zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu. To mężczyźni w wieku od 39 do 65 lat, zatrzymani na terenie powiatu.

Niechlubnym rekordzistą okazał się 43-letni mieszkaniec powiatu poznańskiego zatrzymany przez funkcjonariuszy Ogniwa Interwencyjno-Patrolowego, Wydziału Prewencji świdnickiej komendy. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli kiedy kierował samochodem osobowym marki Mercedes. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 2,9 promila alkoholu w organizmie.


Przełom października i listopada to rokrocznie okres wzmożonego ruchu na polskich drogach. Szczególnie widoczny jest on w okolicach cmentarzy, kościołów i na trasach dojazdowych do miast. Na większą ilość pojazdów i pieszych oczywiście zareagowali policjanci, którzy zwiększyli działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Jak co roku, kulminacją tego okresu były uroczystości związane z „Dniem Wszystkich Świętych” oraz „Zaduszek”. W tych dniach policjanci przeprowadzili akcję „Znicz 2019”.

Funkcjonariusze ruchu drogowego realizowali czynności mające na celu ograniczenie tych zachowań na drodze, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W celu zapewnienia użytkownikom dróg bezpiecznej podróży do miejsc docelowych i powrotu do domu oraz utrzymania płynności ruchu, mundurowi z całego Dolnego Śląska wzmogli intensywność kontroli na głównych ciągach komunikacyjnych naszego województwa i miasta Świdnica.  – Warto pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym pogorszeniu ulegają warunki atmosferyczne, co w połączeniu ze świątecznym wzrostem natężenia ruchu, utrudnia poruszanie się kierowcom. Mgła i padający deszcz często ograniczają nam widoczność i wydłużają czas reakcji na zagrożenie na drodze. Dostosujmy więc prędkość do panujących warunków drogowych. Warto jechać wolniej, aby bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży – apelowali w publicznych komunikatach. Mundurowi pamiętali również o pieszych, którzy są szczególnie narażeni na udział w zdarzeniach drogowych. – W porze wieczorowo-nocnej poruszając się po drodze słabo oświetlonej, dla własnego bezpieczeństwa używajmy elementów odblaskowych, niezależnie czy jest to obszar zabudowany, czy nie – podkreślali w mediach. Przypominali również, że powinniśmy ich używać każdego dnia. – Na pewno „odblaski” sprawią, że będziemy bardziej widoczni dla kierowców poruszających się po drodze, a przez to zwiększy się nasze bezpieczeństwo – mówili zgodnie.

Swoim nadzorem policjanci objęli szczególnie te miejsca, gdzie nastąpiły zmiany w organizacji ruchu, zwłaszcza w okolicach cmentarzy i tam gdzie ruch dla pojazdów zostanie całkowicie zamknięty. W razie potrzeby ręcznie kierowali ruchem, aby nie dopuścić do zatorów i nadmiernych utrudnień. Wszystkie te miały przede wszystkim charakter pomocowy. Mundurowi informowali, doradzali i objaśniali wszystkie niejasności związane ze zmianami w organizacji ruchu, aby każdy mógł bezpiecznie dotrzeć w miejsce spoczynku swoich bliskich oraz bez utrudnień i w spokoju uczcić ich pamięć. W tym szczególnym okresie we wzmożone działania na rzecz bezpieczeństwa zaangażowani będą również policjanci z pionów prewencji i kryminalnego. Funkcjonariusze patrolowali m.in okolice cmentarzy i terenów przykościelnych. Zwiększonym nadzorem policjanci objęli także komunikację zbiorową. Wyniki działań poznamy za kilka dni.

(opr)

4 listopada 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *