Akcja protestacyjna wstrzymana

wysypisko

wysypiskoZapowiadany w lutym protest mieszkańców osiedla Zarzecze z powodu nielegalnego wysypiska, które spędza im sen z powiek, nie odbędzie się. Póki co decyzja o blokadzie drogi, która miała się odbyć 20 kwietnia, została wstrzymana.

Zapowiadany w lutym protest mieszkańców osiedla Zarzecze z powodu nielegalnego wysypiska, które spędza im sen z powiek, nie odbędzie się. Póki co decyzja o blokadzie drogi, która miała się odbyć 20 kwietnia, została wstrzymana.

wysypisko

Grozili protestem

Świdniczanie grozili, że jeśli tony śmieci nie zostaną usunięte do tego terminu, rozpoczną blokadę drogi sąsiadującej ze śmietniskiem.

Problem trwa już kolejny rok. Uciążliwy jest nie tylko widok, ale zapach i gryzonie, stąd po konsultacjach z grupą osób zamieszkujących bezpośrednie sąsiedztwo wysypiska, decyzja o proteście. Było robione już wiele, ale może blokowaniem drogi zwrócimy uwagę na powagę tego problemu i w końcu uda się mu położyć kres – wyjaśniał w lutym radny Dariusz Sienko, który przewodniczy całej akcji.

Tymczasem protest został przesunięty o kilka miesięcy.

Poczekają z blokowaniem drogi

Na kilka tygodni przed planowanym buntem, radny otrzymał odpowiedź na swoją interpelację od władz miasta.

Prowadzimy szeroko zakrojone rozmowy na wielu szczeblach decyzyjnych – starosta, wojewoda, wiceminister środowiska, które mają doprowadzić do odebrania obecnemu użytkownikowi przedmiotowej działki, jak również spowodować usunięcie zdeponowanych na niej opadów. Z uwagi na konieczność wyczerpania drogi administracyjnej, niezbędne jest jeszcze niestety kilka miesięcy do zakończenia trwających procedur. Po ich zakończeniu uzgodniliśmy, że wspólnie z samorządem powiatowym podejmiemy współpracę w celu przywrócenia stanu sprzed działalności firmy, która urządziła to „dzikie wysypisko” odpadów na terenie należącym do skarbu państwa – czytamy w odpowiedzi zastępcy prezydenta Marka Suwalskiego do Dariusza Sienko.

Także pani prezydent i wojewoda merytorycznie wyjaśnili na czym polegają dalsze procedury zmierzające do usunięcia problemu. Widzimy, że podjęte w ostatnim czasie działania pokazują dobrą wolę, zasadnym jest wstrzymanie decyzji o blokadzie. Uspokoiły nas, mieszkańców Zarzecza, wyjaśnienia, że trwają procedury wywłaszczeniowe, a to musi potrwać i nie można przyspieszyć drogi administracyjnej. Poczekamy do września i zobaczymy, czy faktycznie będzie jakiś postęp w sprawie. Jeśli nie, blokada odbędzie się 18 września. Wówczas nie będzie to protest mieszkańców osiedla Zarzecze, ale protest mieszkańców Świdnicy, do czego będę zachęcał – zapowiedział Dariusz Sienko.

Finał w sądzie?

Jednocześnie z podejmowaniem kolejnych kroków w celu usunięcia ton zalegających odpadów, poszukuje się zewnętrznego finansowania na ich usunięcie. Szacuje się, że może to wynieść nawet około miliona złotych. Mieszkańcy, którzy w razie niepowodzenia planują protest, blokować będą przejazd od ronda aż po ulicę Towarową, utrudniając ruch w kierunku Dzierżoniowa. Protest ma trwać godzinę i odbywać się regularnie co tydzień. Tymczasem trudno powiedzieć czy w ciągu kilku miesięcy uda się położyć kres wysypisku.

O terminach nie można mówić, bo od każdej naszej decyzji przysługuje odwołanie, itp. Wszystko musi się toczyć zgodnie z przepisami prawa, krok po kroku, żeby nikt nie mógł zakwestionować naszych decyzji, bo wtedy wszystko musielibyśmy zacząć od nowa. Cały czas jednak czynnie współpracujemy zarówno z urzędem miejskim, jak i z urzędem wojewody dolnośląskiego, aby jak najszybciej rozwiązać ten problem, jednak musimy poruszać się w granicach prawa i obowiązujących przepisów. Bardzo prawdopodobne jest także, że sprawa ta znajdzie swój finał w sądzie. Dlatego chciałbym zaapelować do mieszkańców o jeszcze odrobinę cierpliwości – mówi Piotr Federowicz, starosta świdnicki.

Fetor i inne niegodności toksycznego sąsiada dają się we znaki szczególnie w lecie. Te wakacje będą już trzecimi, od kiedy smród uprzykrza życie mieszkańcom osiedla Zarzecze.

Napisz do autora: marlenamech@swidnickie.pl,

foto: Wiktor Bąkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *