200 tysięcy na Zamek Grodno

grodno

grodnoZamek Grodno jest jednym z tych zabytków, do którego chętnie i często jeżdżą świdniczanie. A już w tym roku budowlę na szczycie wzgórza Choina czeka mała rewolucja.

Zamek Grodno jest jednym z tych zabytków, do którego chętnie i często jeżdżą świdniczanie. A już w tym roku budowlę na szczycie wzgórza Choina czeka mała rewolucja.

grodno

Sąsiadująca z powiatem świdnickim gmina Walim, od momentu przejęcia w styczniu 2009 roku Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, nieustannie stara się o pozyskiwanie środków na systematyczne remontowanie i zabezpieczanie konstrukcji zabytkowych obiektu. Prace te mają wpływ na poprawę stanu technicznego zamku, pozostawiając go autentycznym. Aktualnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, przyznało gminie dofinansowanie w wysokości 200 tysięcy złotych. Tym razem pozyskane pieniądze przeznaczone zostaną na prace konserwatorsko – restauracyjne przy sgraffitach na elewacji wjazdowej. Działania rozpoczną się mniej więcej w połowie roku, a zakończenie ich nastąpić ma nie później niż w październiku.

Obok prac konserwatorskich, w zamku planowane jest także utworzenie mini obserwatorium astronomicznego oraz organizacji punktu informacji ekologicznej rezerwatu góry Choina nad, którym góruje zamek.

MM, foto: UG Walim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *