15 lat Żarowskiej Podstrefy Ekonomicznej

Podniosła atmosfera, znakomici i wyborni goście reprezentujący firmy z Japonii i Włoch.  Przedstawiciele firm budowniczych żarowskiej podstrefy, reprezentanci świata biznesu i nauki z terenu gminy Żarów i spoza jej granic, włodarze miast i ościennych gmin oraz osoby, bez których powstanie i rozwój żarowskiej podstrefy byłby niemożliwy. Wśród nich Ambasador Japonii Shigeo Matsutomi, Pierwszy Sekretarz w Dziale Ekonomii i Współpracy Gospodarczej Ambasady Japonii Hidenori Yuguchi, dyrektor biura Mitsui & Co. Deutschland GmbH w Warszawie Toshiyuki Shimoda oraz Paweł Gołębiowski były kierownik Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. I gospodarze uroczystości: Maciej Badora – prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” oraz burmistrz Leszek Michalak. Liczne gratulacje, wspomnienia i podziękowania. Tak wyglądała jubileuszowa gala z okazji 15-lecia Żarowskiej Podstrefy Ekonomicznej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.  – Dziś obchodząc 15-lecie powstania podstrefy Żarów WSSE „INVEST-PARK” widzimy, jaki ogrom zmian towarzyszy jej istnieniu. Cieszymy się z każdego z powstałych zakładów, które zapewniają ludziom pracę, a gminie harmonijny rozwój. Dziękuję za niezliczone inicjatywy, życzliwość, zaangażowanie i wielką determinację – mówił podczas jubileuszu 15-lecia Żarowskiej Podstrefy burmistrz Leszek Michalak.

_DSC3873

Podziękowania za wkład w powstanie i rozwój Żarowskiej Podstrefy usłyszał także burmistrz Leszek Michalak. – Po tym, jak japońskie firmy AKS, Yagi, Daicel i Bridgestone założyły swoje fabryki w podstrefie, Żarów stał się jednym z najważniejszych miejsc inwestycyjnych dla firm japońskich. Dziś proszę przyjąć moje gratulacje z okazji 15-lecia Podstrefy Żarów Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Życzymy dalszego rozwoju i sukcesu miasta oraz Żarowskiej Podstrefy – gratulował Ambasador Japonii Shigeo Matsutomi. Jubileuszowa gala była również okazją do wręczenia szczególnego odznaczenia dla burmistrza Leszka Michalaka. Wyróżnienie Ministra Spraw Zagranicznych Japonii pana Fumio Kishida, które jest nagrodą za wybitne osiągnięcia w promowaniu przyjaznych stosunków między Japonią i krajami z zagranicy na ręce burmistrza Leszka Michalaka przekazał Ambasador Japonii Shigeo Matsutomi.

W podziękowaniu za aktywność społeczną i promowanie kultury japońskiej burmistrz Leszek Michalak podziękował także Ambasadorowi Japonii, przekazując na jego ręce figurkę mamuta Żarowa, którego kości zostały odkryte w 2005r. na starej żwirowni w pobliżu Krukowa. Dziś krukowski mamut, niegdyś niecodzienne znalezisko, jest symbolem Żarowa, jej kultury i sztuki.

Gratulacje złożył również Maciej Badora prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”, przekazując Ambasadorowi Japonii symboliczny kamień milowy. Nie zabrakło także podziękowań dla wszystkich firm funkcjonujących na terenie Żarowskiej Podstrefy. – Skąd  taki sukces Żarowskiej Podstrefy? Przede wszystkim zainwestowało tutaj wiele przedsiębiorstw strefowych. Ponad miliard złotych inwestycji, ponad 2000 miejsc pracy, wspólny wysiłek władz samorządowych i ich zaangażowanie w poszukiwaniu inwestorów, całego zespołu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która zabiega o to, aby na terenie strefy powstawały nowe inwestycje, jak również korzystny klimat inwestycyjny, który jest dostrzegany przez wszystkich inwestujących przedsiębiorstw to był klucz do tego sukcesu – podkreślał w swoim wystąpieniu Maciej Badora prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

Podstrefa Żarów zlokalizowana jest w północnej części miasta Żarów i zajmowała 99 ha. W lutym 2013 roku, decyzją Rządu RP została powiększona o kolejne zajmujące 30,9911 ha. Łącznie zajmuje obecnie 121.4711 ha. Do zagospodarowania na Żarowskiej Podstrefie pozostało jeszcze 15 ha wolnych terenów inwestycyjnych. Teren podstrefy posiada znakomite połączenie z siecią dróg krajowych oraz autostrad, jak również z siecią kolejową (1,8 km od terminalu kolejowego). Zlokalizowanych jest tam 10 zakładów: Electrolux Poland Sp z o.o., Daicel Safety System Europe Sp. z o.o., Bridgestone Diversified Products Poland Sp z o.o., Yagi Poland Factory Sp. z o.o., AKS Precision Ball Polska Sp. z o.o., Franc-Textil Sp. z o.o., T&P Sp. z o.o., Colorobbia Polska Sp. z o.o. i Steel.s Poland Sp. z o.o. W budowie są jeszcze dwa koreańskie zakłady KCP Sp. z o.o. oraz ILP sp. z o.o.

Magdalena Pawlik

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *